Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... RADIATII X SI PROBLEME DE SANATATE
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

RADIATII X SI PROBLEME DE SANATATE

AM LUCRAT LA UN APARAT DE RADIATII X PT. CONTROL COLETE.NU AM PRIMIT IN ACEST TIMP SPOR DE RADIATII SI AM AVUT NUMEROASE PROBLEME DE SANATATE. DE ALTFEL NU AU EXISTAT DOZIMETRE IN POST SI NICI ALTE INSTRUMENTE DE PROTECTIE. DOAR O DATA PE AN ERAM MONITORIZATI DE CEI DE LA CNCAN.MASINA RAPISCAN CU RADIATII X NU SE MAI AFLA IN ORAS SI CRED CA NICI IN TARA. IN CAZUL ACESTA AM SANSE SA CASTIG UN PROCES PE PROBLEME DE SANATATE SI PT. PLATA SPORULUI DE RADIATII.MENTIONEZ CA AM FOST DIAGNOSTICAT IN TIMP CE LUCRAM SI ULTERIOR CU ASTM BRONSIC,O BOALA HEMATOLOGICA RARA WON WILLEBRAND,NODULI TIROIDIENI SI ALTE PROBLEME DIGESTIVE SI LEGATE DE IMUNITATE.
In primul rand trebue sa obtineti declararea ca boala profesionala si apoi daca este cazul sa va cereti drepturile in instanta.
Orice suspiciune de boală profesională, se va semnala obligatoriu de către toţi medicii, indiferent de specialitate şi locul de muncă, cu prilejul oricărei prestaţii medicale: examene medicale profilactice, consultaţii medicale de specialitate
Semnalarea şi declararea se fac într-un interval de maximum 2 ani de la încetarea expunerii profesionale considerate cauză a îmbolnăvirii. Excepţie fac cazurile de pneumoconioze şi cancerul.
Medicul care suspectează o boală profesională completează fişa de semnalare BP1 şi trimite bolnavul cu această fişă la unitatea sanitară de medicina muncii, respectiv clinica de boli profesionale sau cabinetul de medicina muncii din structura spitalelor, în vederea precizării diagnosticului de boală profesională.
După primirea fişei de semnalare BP1, medicul specialist de medicina muncii din cadrul direcţiei de sănătate publică judeţene cercetează în termen de 7 zile, având în vedere ruta profesională, cauzele îmbolnăvirii profesionale.
Cercetarea are drept scop confirmarea sau infirmarea caracterului profesional al îmbolnăvirii respective şi se finalizează cu redactarea şi semnarea procesului-verbal de cercetare a cazului de boală profesională
În situaţia în care angajatorul sau inspectorul de muncă ori lucrătorul sau asigurătorul nu sunt de acord cu concluziile stabilite în procesul-verbal de cercetare se pot adresa, în scris, în termen de 30 de zile de la data primirii procesului-verbal de cercetare a cazului de boală profesională, Comisiei de experţi de medicina muncii acreditaţi de Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale şi de Ministerul Sănătăţii.
Soluţiile adoptate în aceste situaţii vor fi comunicate în scris celor interesaţi, în termen de 20 de zile de la data primirii contestaţiei.
Pe baza confirmării caracterului profesional al îmbolnăvirii, medicul de medicina muncii care a efectuat cercetarea declară cazul de îmbolnăvire profesională, completând fişa de declarare a cazului de boală profesională BP2, care trebuie să aibă ştampila direcţiei de sănătate publică judeţene şi trebuie să cuprindă data declarării
În cazul în care unitatea la care s-a produs îmbolnăvirea a fost desfiinţată sau nu mai există la momentul precizării diagnosticului de boală profesională, cazul respectiv se poate declara prin fişa de declarare BP2 pe baza urmatoarelor documente
-istoricul de expunere profesională (documentul care certifică ruta profesională, şi anume copie de pe carnetul de muncă) şi, după caz, nivelul măsurat al noxelor sau noxa identificată;
-copie de pe fişa de identificare a riscurilor profesionale de la dosarul medical de medicina muncii;
-istoricul stării de sănătate la locul de muncă (documentul eliberat de medicul de medicina muncii care asigură asistenţa de medicina muncii la unitatea respectivă);
-document medical care precizează diagnosticul de boală profesională (biletul de ieşire emis de clinica/secţia de medicina muncii din structura spitalelor sau adeverinţa medicală emisă de medicul de medicina muncii care a precizat diagnosticul de boală profesională, în cazul în care bolnavul nu a fost internat) şi copii ale unor investigaţii necesare pentru susţinerea diagnosticului de profesionalitate;
-procesul-verbal de cercetare a cazului de boală profesională;
-copie de pe fişa de semnalare BP1.