Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, am fost operata în urma cu câteva luni de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, am fost operata în urma cu câteva luni de sindrom ...

Buna ziua, am fost operata în urma cu câteva luni de sindrom de tunel carpian. Astăzi am văzut într un document ca este considerata si ca se declara ca boala profesionala . Am beneficiat doua săptămâni de CM, apoi m am întors la serviciu și mi am reluat activitatea destul de agresiva pt aceasta boala. Cine ar trebui sa facă declararea boliii? În situația data nu mai continua activitatea la acest loc de munca, deja se agravează și la mana stânga.
Mulțumesc.
Legea nr.319 /2006
art. 34
(1) Declararea bolilor profesionale este obligatorie și se face de către medicii din cadrul autorităților de sănătate publică teritoriale și a municipiului București.
(2) Cercetarea cauzelor imbolnavirilor profesionale, în vederea confirmării sau infirmarii lor, precum și stabilirea de măsuri pentru prevenirea altor îmbolnăviri se fac de către specialiștii autorităților de sănătate publică teritoriale, în colaborare cu inspectorii din inspectoratele teritoriale de muncă.
(3) Declararea bolilor profesionale se face pe baza procesului-verbal de cercetare.
(4) Bolile profesionale nou-declarate se raportează lunar de către autoritatea de sănătate publică teritorială și a municipiului București la Centrul național de coordonare metodologică și informare privind bolile profesionale din cadrul Institutului de Sănătate Publică București, la Centrul de Calcul și Statistica Sanitară București, precum și la structurile teritoriale ale asiguratorului stabilit conform legii.
(5) Intoxicatia acuta profesională se declara, se cercetează și se înregistrează atât ca boala profesională, cat și ca accident de muncă

Potrivit Anexei 22 , pct.4 la Normele de aplicare a Legii nr.319/2006, printre bolile profesio.anle cu declarare obligatorie mentionate se numara si sindromul de tunel carpian.

NORME METODOLOGICE din 11 octombrie 2006 de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006
Art. 159
(1) Dosarul de cercetare pentru declararea bolilor profesionale se păstrează la direcția de sănătate publică județeană și a municipiului București și cuprinde următoarele documente:
a) opisul documentelor din dosar;
b) fișa de semnalare BP1;
c) documente care certifică ruta profesională, precum: copie de pe carnetul de muncă, extrase din Registrul general de evidență a salariaților, adeverințe;
d) documente care atestă expunerea profesională, precum: copie de pe fișa de identificare a factorilor de risc profesional, adeverințe și, după caz, nivelul măsurat al noxelor sau noxa identificată;
e) istoricul stării de sănătate la locul de muncă, cum ar fi: documentul eliberat de medicul de medicina muncii care asigură asistența de medicina muncii la unitatea respectivă, după caz;
f) document medical care precizează diagnosticul prezumtiv de boală profesională, respectiv: biletul de ieșire emis de clinica/secția de medicina muncii din structura spitalelor sau referat medical în cazul în care bolnavul nu a fost internat;
g) documente care să ateste statusul socioprofesional, de exemplu: pensionar de invaliditate, pensionar de vârstă, persoană cu handicap, angajat cu unul sau mai multe contracte de muncă;
h) procesul-verbal de cercetare a cazului de boală profesională.
(2) În vederea completării dosarului de cercetare pentru declararea bolilor profesionale, angajatorul are obligația să pună la dispoziția medicului de medicina muncii din cadrul direcției de sănătate publică județene și a municipiului București, în termenul stabilit de acesta, toate documentele necesare solicitate.

art.160
(1) În cazul bolilor profesionale:
a) declararea se face de către
direcția de sănătate publică județeană sau a municipiului București din care face parte medicul de medicina muncii care a efectuat cercetarea, pe baza documentelor prevăzute la art. 159, prin fișa de declarare a cazului de boală profesională BP2, care reprezintă formularul final de raportare a bolii profesionale nou-declarate;
b) semnalarea și declararea se fac în termen de 2 ani de la încetarea expunerii profesionale considerate cauză a îmbolnăvirii. Excepție fac cazurile de cancer, pneumoconioze, fibroze pulmonare, pleurezie benignă prin expunere la azbest, îngroșări pleurale difuze prin expunere la azbest, îngroșări pleurale localizate - plăci pleurale, atelectazii rotunde prin expunere la azbest.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc.