Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Titluri de proprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Titluri de proprietate

Daca detinatorul unor titluri de proprietate a decedat, cu pot nepotii lui sa vanda terenul? Ce acte sunt necesare?
Trebuie sa dezbateti succesiunea la notarul public de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu. Aveti nevoie de certificatul de deces al acestuia actele de proprietate, doi martoti care l au cunoscut pe defunct, certificate fiscale pentru bunurile imobile dezbatute. In urma dezbaterrii vi se va elibera certificat de mostenitor si fie va intelegeti si vindeti impreuna si va luati banii din pretul vanzarii conform ciotelor satbilite in certificatul de mostenitor, fie faceti partajul bunurilor urmand ca fiecarui mostenitor sa i se atribuie un bun imobil sau sa perceapa o sulta de la cel care a luat in proprietate bunul/bunurile imobile.