Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general curs valutar la 31.12.2011 sau la 31.12.2006?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

curs valutar la 31.12.2011 sau la 31.12.2006?

Care este cursul corect la care se calculeaza 100.000 euro in declaratia 094?
Cursul la 31 decembrie 2006,data aderarii la Uniunea Europeana sau cursul euro din 31 decembrie 2011? Multumesc.
Plafonul de 100.000 euro (cifra de afaceri) in anul 2011 e calculat la cursul de schimb valutar din ultima zi lucratoare a anului 2011.
programul in care se completeaza declaratia considera cursul de schimb ca fiind cel de la 31.12.2006. Daca depasiti suma calculata cu acest curs nu puteti completa declaratia
Pentru doamna Adriana Vasilescu: "Potrivit prevederilor art. 1561 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, au obligatia depunerii declaratiei in termenul mentionat, persoanele impozabile inregistrate in scopuri de taxa pe valoarea adaugata conform art. 153 din Codul fiscal, care in cursul anului 2011 au utilizat trimestrul ca perioada fiscala pentru TVA, nu au efectuat achizitii intracomunitare de bunuri si a caror cifra de afaceri realizata, sau dupa caz, recalculata, nu a depasit plafonul de 100.000 euro, al carui echivalent in lei se calculeaza pe baza cursului de schimb valutar comunicat de B.N.R. valabil pentru data de 31 decembrie 2011 (4,3197 lei/1 Euro, respectiv 431.970 lei)", se precizeaza intr-un comunicat remis presei de DGFP Arad.
Informatie preluata de pe [ link extern ]