Forum Discuţii juridice Executare silită CONTRACT IMPRUMUT-EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Executare silită

CONTRACT IMPRUMUT-EXECUTARE SILITA

buna ziua,
cu doi ani in urma am dat imprumutat bani unei persoane in baza unui contract de imprumut incheiat la notariat.
debitorul nu mi-a returnat datoria la termen fiind nevoita sa apelez la executor judecatoresc. recent, am recuperat debitul . intrebare:
in ce conditii se percep penalizarile de intarziere a returnarii debitului si cine le impune, creditorul, notarul sau executorul judecatoresc?

editat scris cu majuscule
gi-jane2, moderator
Cuantumul penalitatilor trebuia sa il stabilit dvs. in contractul de imprumut, daca nu ati facut-o nu le mai puteti cere.