avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar

Buna ziua, am imprumutat o persoana fizica cu o suma de bani in februarie, data termen de returnare era 29 august :(( , persoana respectiva ma tot amana cu datoria #-o si as vrea sa o execut silit conform contractului de imprumut facut la notar.

Care sunt pasii ?

Cat dureaza pana imi recuperez banii ?

Pot cere dobanda de 1% pe zi pt fiecare zii depasita daca nu este stipulat in contract ?

Daca persoana are bun comun cu mama sa o casa sau este actionara/partenera la firma/firme de aici se pot recupera bani ?

Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: CRM2013 , utilizator 22:24, 11 Septembrie 2014
Contractul de imprumut incheiat la notar constituie titlu executiv. Mergeti la un executor si il pune in executare.
Astept raspuns si pentru intrebarile adresate.

Multumesc anticipat !
Ultima modificare: Marți, 9 Septembrie 2014
adandanache, utilizator
Care sunt pasii ?

Asa cum a precizat si colega de mai sus, primul pas este sa va adresati unui executor judecatoresc.

Cat dureaza pana imi recuperez banii ?

Nimeni nu poate preciza durata exacta a executarii silite. Exista chiar si posibilitatea de a nu recupera nimic, in cazul in care debitorul este insolvabil.

Pot cere dobanda de 1% pe zi pt fiecare zii depasita daca nu este stipulat in contract ?

Nu.

Daca persoana are bun comun cu mama sa o casa sau este actionara/partenera la firma/firme de aici se pot recupera bani ?

Executorul se va indrepta impotriva cotelor de proprietate detinute de debitor si va incerca recuperarea creantei prin valorificarea acestor cote.
Multumesc pentru raspuns as mai avea o intrebare, pot sa o dau in judecata pentru faptul ca nu ma pot folosi de acei bani si imaginea mea a avut/are de suferit eu fiind in situatia imposibilitatii de plata fata de terțe persoane , de exemplu am achizitionat o locuinta am de platit deviz pt lucrari / deviz pt termopane s.a.m.d. care nu le pot plati pana nu intru in posesia acelor bani. Suma datorata de persoana respectiva este de 10.000 euro

... si daca pot acest lucru cam ce suma maxima mai pot sa iau de la aceasta ?
Ultima modificare: Marți, 9 Septembrie 2014
adandanache, utilizator
Cred ca ar trebui intai sa va concentrati sa va recuperati banii dvs.. asta va fi destul de greu.

Alte discuții în legătură

Se considera camatarie giovana giovana am imprumutat unei cunostinte 5000 de euro trebuia sa mii restitue in termen de 3 luni si nu mia restituit suma. am cazut de comun acord sa facem un cuntract ... (vezi toată discuția)
Recuperare amprumut IPS IPS Buna ziua ,am amprumutat suma de 1md 400mil lei unei persoane cu un act notarial an care sa pus garantie un teren,acum persoana respectiva nu mai vrea sa ... (vezi toată discuția)
Cum pot scapa de camatar? ca40783 ca40783 Acum doi ani am avut nevoie de o anumita suma de bani pentru rezolvarea unor probleme personale legata de sanatate. O cunostinta mi-a recomandat un anumit domn ... (vezi toată discuția)