Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar

Buna ziua, am imprumutat o persoana fizica cu o suma de bani in februarie, data termen de returnare era 29 august :(( , persoana respectiva ma tot amana cu datoria #-o si as vrea sa o execut silit conform contractului de imprumut facut la notar.

Care sunt pasii ?

Cat dureaza pana imi recuperez banii ?

Pot cere dobanda de 1% pe zi pt fiecare zii depasita daca nu este stipulat in contract ?

Daca persoana are bun comun cu mama sa o casa sau este actionara/partenera la firma/firme de aici se pot recupera bani ?

Multumesc anticipat !
Contractul de imprumut incheiat la notar constituie titlu executiv. Mergeti la un executor si il pune in executare.
Astept raspuns si pentru intrebarile adresate.

Multumesc anticipat !
adandanache, utilizator
Care sunt pasii ?

Asa cum a precizat si colega de mai sus, primul pas este sa va adresati unui executor judecatoresc.

Cat dureaza pana imi recuperez banii ?

Nimeni nu poate preciza durata exacta a executarii silite. Exista chiar si posibilitatea de a nu recupera nimic, in cazul in care debitorul este insolvabil.

Pot cere dobanda de 1% pe zi pt fiecare zii depasita daca nu este stipulat in contract ?

Nu.

Daca persoana are bun comun cu mama sa o casa sau este actionara/partenera la firma/firme de aici se pot recupera bani ?

Executorul se va indrepta impotriva cotelor de proprietate detinute de debitor si va incerca recuperarea creantei prin valorificarea acestor cote.
Multumesc pentru raspuns as mai avea o intrebare, pot sa o dau in judecata pentru faptul ca nu ma pot folosi de acei bani si imaginea mea a avut/are de suferit eu fiind in situatia imposibilitatii de plata fata de terțe persoane , de exemplu am achizitionat o locuinta am de platit deviz pt lucrari / deviz pt termopane s.a.m.d. care nu le pot plati pana nu intru in posesia acelor bani. Suma datorata de persoana respectiva este de 10.000 euro

... si daca pot acest lucru cam ce suma maxima mai pot sa iau de la aceasta ?
adandanache, utilizator
Cred ca ar trebui intai sa va concentrati sa va recuperati banii dvs.. asta va fi destul de greu.