Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna seara,

Am si eu urmatorul caz la o asociatie de proprietari :
- una din femeile de servici si-a gasit de lucru la o firma si doreste sa plece , angajarea acolo facandu-se luni , 27.02.2012 .

Intrebarea : cu ce data inregistrez in revisal demisia si daca trebuie sa respecte cele 20 de zile de preaviz (precizez ca demisia ii va fi aprobata de presedinte si , atat angajata cat si presedintele asociatiei sunt de acord sa plece fara sa respecte cele 20 de zile de preaviz)

Multumesc frumos.
Daca este vorba despre o demisie fara preaviz, atunci incetarea are loc la data cand presedintele a pus rezolutia pe demisia doamnei ”fara preaviz” ... incetarea c.i.m. se transmite prin REVISAL la data incetarii c.i.m....

De exemplu, daca data incetarii este 27.02.2012 atunci ultima zi de transmitere a registrului este data de 27.02.2012.

Cu ce articol , litera se incheie contractul ?
Daca se renunta la preaviz, temeiul de drept este art.81 alin.7 C.mun.
Multumesc frumos.