avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz la demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz la demisie

Buna ziua,

Daca am un angajat care de maine isi face cererea de demisie cu preaviz care este numarul de zile pentru preaviz, 20 zile lucratoare?
Se caclueaza incepand cu data de maine 20 zile lucratoare adica din 18.10 pana in 14.11. si cu data de 15.11 ii fac incetare cim si transmit revisal ? Cu ce articol se inceteaza in aceasta situatie ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:41, 17 Octombrie 2013
Durata preavizului este cea mentionata in c.i.m. sau , eventual, intr-un act aditional la c.i.m.
In calculul termenului de preaviz , nu se ia in considerare ziua comunicării sale angajatorului.

Temeiul de drept al incetarii in constitutie art.81 alin.7 C.mun.

In speta, data incetarii c.i.m. = 15.11.2013 = data transmiterii REVISAL-ului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada preaviz Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca am o cerere de deimise cu preaviz de 20 de zile lucratoare incepand de astazi dupa calculele mele azi fiind 03.03.2014 ... (vezi toată discuția)
Incetare cim conf art 81 alin 7 anieta anieta Buna ziua inca o data, Revin cu o alta intrebare, cu privire la incetarea CIM conf. art 81 alin 7 din Codul Muncii: Se poate face incetarea CIM a unui ... (vezi toată discuția)