Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nerespectare program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nerespectare program vizitare minor

Salut ,
Ma numesc C>D.O si sunt tatal unei fetite minunate,A.M. ,ce anul acesta implineste 6 ani-in luna martie .In urma divortului (cerut de fosta sotie-pe motive fictive-) pronuntat in mai2009 (dupa o relatie linistita si normala de 7 ani -din care 3 ani casatoriti ), am primit drept de vizita saptamanal (week-end de vineri pana duminica si zile in cursul saptamanii....asta dupa mari eforturi in care am dovedit ca sunt un tata ce pe parcursul celor 3 ani de viata ai fetitei mele A.M. am demonstrat ca ma pot ocupa de cresterea si educarea fetitei - avea aproape 3 ani fetita mea atunci-iar judecatorul a refuzat sa-mi acorde custodia fetitei pe motiv ca e prea mica,cu toate ca am adus probe ce dovedeau ca ma pot ocupa de acest lucru)...Incepand cu anul 2010 . fosta sotie mi-a refuzat accesul l-a fetita - intai pe timp de 2 luni si jumatate....Am facut plangere la politie si in urma anchetei facute....fosta sotie si-a recunoscut vina si a cerut sa ne impacam cu conditia ca eu sa renunt la acea plangere penala depusa impotriva sa...promitand ca nu va mai face asa ceva...Am renuntat (cred ca a fost una din cele mai mari greseli facute de mine atunci...ptr ca lupul isi schimba parul...dar naravul ba...)...apoi din sept 2010 pana in feb 2011....aprox cinci luni de zile...am avut iar probleme-fosta sotie nu a vrut sa-mi mai deschida usa sa-mi pot vizita fetita si sa o iau cu mine conform hot de divort....moment in care am solicitat ajutorul unui executor ce a mers conform procedurilor impreuna cu mine la domiciliul fostei sotii sa pot sa-mi vad fetita.....dar fosta sotie a fugit de acasa cu fetita in zilele de vizita...si executorul a intocmit - dupa somatie evident - un proces de constatare ...in care a mentionat ca fosta sotie refuza sa-mi dea fetita.....A urmat un proces in care fosta sotie a avut tupeul sa ma dea in judecata ptr ca am venit cu executorul (mentionand ca ea a avut numai "bune intentii " si a respectat intocmai programul meu de vizitare...dar eu nu m-am dus !!!-total neadevarat)Procesul a fost unul de uzura si cam atat pentru ca fosta sotie s-a folosit de martori mincinosi...si la un moment dat martorii ei s-au incurcat in declaratii si minciuni astfel incat judecatorul a sezizat repede ce s-a intamplat si a respins actiunea ei.Tot atunci,in paralel cu aceasta actiune a ei...a mai cerut sa mi se restranga programul de vizitare a minorei-la unul gen tata de un week-end pe luna (pe motive ce s-au dovedit in final a fi neintemeiate)...lucru ce nu l-a obtinut,ba mai mult am obtinut eu o mica majorare a acestui program(eu AM SOLICITAT REINCREDINTAREA FETITEI si in subsidiar MAJORAREA PROGRAMULUI DE VIZITA)....Tot in acest proces a fost audiata si fetita -ce a mentionat ca ar vrea sa stea alaturi de tatal ei -.Insa , STUPOARE ,judecatorul , a refuzat sa-mi incredinteze mie fetita pe motiv ca "noi , aici la judecatoria din CL nu avem psiholog si o camera speciala in care sa fie audiati minorii....ce sa decid eu in asa conditii.....SI ASA FETITA A RAMAS IN CONTINUARE la fosta sotie in custodie .Imediat dupa procesul acesta incheiat in martie 2011 , am luat fetita si am mers sa o reinscriu la gradinita (din 15sept2010 pana in 7martie 2011 , fosta sotie a refuzat sa mai duca fetita la gradinita!!! ).A venit vacanta de vara (pana aici toate bune si frumoase.....).Pe 15iunie2011 ,am sunat sa merg sa iau fetita, dar fosta sotie a refuzat sa-mi dea fetita , spunand ca pleaca in vacanta a doua zi , pe 16iun,2 saptamani la mare.....i-am dat acceptul verbal , si un mesaj apoi sa fie atenta cu fetita la expunerile la soare.
Am asteptat sa se reintoarca sa pot si eu pleca in vacanta cu fetita.....dar nu s-a mai intors...dusa a fost....Din 15iun2011 pana astazi , eu nu am reusit sa-mi mai vad fetita,nu stiu unde este,nu mai stiu nimic de ea.....Am vrut la un moment dat sa merg la acel judecator sa-i arunc hotararea luata pe masa si sa-i spun sa mearga sa-mi caute fetita....ca a dat se pare copilul pe mana cui nu trebuie.....
Intre timp am depus iar o plangere la politie cum ca nu-mi pot vedea fetita si nu dau nici de fosta sotie.....plangere ce a fost conexata la cea veche...de 5 luni de zile....nefinalizata nici aceea !!!.....Abia in 31ian2012 mi s-a comunicat prin parchet ca fosta sotie , in baza nerespectarii programului de vizitare , conf art.307 alin 2 Cp , a fost amendata.....Am reusit tot eu sa aflu cum ca fosta sotie a fost iesita din tara (nu stiu daca a scos si fetita cu ea...dar in nov2010 fosta sotie i-a scos pasaport fetitei...oare de ce??) , apoi acum o saptamana am avut confirmarea ca este in orasul CT, angajata acolo....Am mers imediat acolo,si am incercat sa port o discutie cu ea si sa-mi spuna unde este fetita -mentionand la un moment dat ca-mi este dor de ea si in plus amintindu-i ca face rau fetitei tinand-o departe de tatal ei (aici mentionez ca intre mine si fetita mea A.M. exista o relatie deosebita , fetita fiind foarte atasata de mine!!! lucru stiut foarte bine si de fosta sotie)...Fosta sotie a refuzat sa-mi spuna unde este fetita mentionand ca este cu o "doica" undeva si ca doica respectiva nu da copilul "oricui"....moment in care i-am spus fostei sotii ca nu sunt "oricui"...sunt tatal A.M....Nu am putut rezolva nimic , si , in plus fosta sotie a avut un comportament agresiv verbal, amenintandu-ma ca "o sa dispar si de aici daca vreau,de n-ai sa mai ma gasesti niciodata...!! ".Am solicitat prin 112 prezenta unui echipaj de la politie, si in urma discutiilor avute , echipajul sosit la fata locului a constatat pe un proces verbal ca "fosta sotie REFUZA pe motive neintemeiate sa-mi dea fetita".Am plecat dezamagit ca toate eforturile mele de a-mi revedea fetita sunt in zadar.....Ce ar trebui sa fac pentru a rezolva odata pentru totdeauna aceasta problema? Mentionez ca fosta sotie este foarte deranjata de atasamentul dintre fetita si mine si se pare ca toate aceste eforturi de a ascunde fetita de mine sunt facute cu scopul de raci relatia dintre copil si mine, de a ma face uitat ca tata din viata acestui copil.Pot insa spune ca dupa cele 5 luni de zile cat fetita nu m-a vazut.....am avut marea surpriza ca fetita sa se destainuie atat mie cat si unor persoane din anturajul meu ca i-a fost tare dor de tatal ei si ca mama sa era cea care nu o lasa sa-si vada tatal,mentionand ca mama sa-i spunea ca bate bau bau la usa dar ea stia ca este tati...!!! . De asemenea fetita a povestit ca mama ei si o sora a acesteia vorbeau foarte urat de tatal ei,si ea se supara cand auzea,dar nu le spunea ca-i era frica ca o sa o bata,asa cum s-a intamplat alta data...Sunt lucruri grave ce se intampla.....dar nimeni nu face nimic sa impiedice asemenea drame...pot sa o numesc drama,sau o trauma a copilariei...A.M. nu are parte de o copilarie fericita si simt ca nu mai pot face nimic sa o scap de tot acest calvar prin care trece.....pur si simplu imi doresc sa-mi pot revedea fetita,sa o tin in brate....si sa o aud spunand "tatii...tati meu !"

Recomandarea mea este sa deschideti din nou o actiune in instanta si sa solicitati exercitarea autoritatii parintesti in comun, plata pensiei de intretinere in natura si stabilirea unui program de relatii cu copilul de 4 zile pe saptamana si de ce nu, chiar sa solicitati stabilirea domiciliului minorei la dvs.

In prinvinta custodiei comuna aveti sanse sigure sa o obtineti.
da, va incurajez sa luptati in continuare pentru ea si dupa reglementarile noului cod al familiei aveti mari sanse sa reusiti...
Stimate domn
Cat timp luptam doar ptr cauza noastra, personala, nu prea vom avea mari sanse de izbanda incat sa fim aproape de copii nostri.
Daca insa noi taticii discriminati suntem activi , uniti si organizati atunci vom putea avea sanse luptand ptr cauza generala a taticilor ...fara copii.
Intr-o lume dominata de mentalitati invechite ,de autoritati nepasatoare si corupte nu aveti nici o sansa luptand de unul singur. Trebuie sa cerem si sa dovedim ca suntem parinti la fel de buni ca si mamele si ca trebuie sa fim cat mai implicati in viata copiilor. Instantele trebuie sa inceteze sa priveasca nepasatoare la drama separarii copilului de unul dintre parinti pe motiv ca celalalt nu vrea sa-i faciliteze accesul la copil din razbunare sau chiar frustrare..
Cat despre custodie comuna ,daca un parinte se comporta ca ,,gigi contra" nu va aduce nici un beneficiu ,ci doar va fi o chestiune pe hartie si atat. Cititi aici

[ link extern ]

si poate ve-ti gasi sfaturi si idei, sau poate doriti chiar sa va implicati, cat de putin .
Luptati ptr copilul dvs, al meu si al altora in situatia noastra.
sunteti asteptat