Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... pamant - vanzare parcela
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

pamant - vanzare parcela

am un unchi mai in varsta care are ceva pamant din care a vandut o parte iar persoana care la cumparat a aranjat la primarie si la un notar deoarece batranu nu este intabulat pe pamant ba mai mult respectivu a aranjat la notar si la primarie sa ia pamant mai mult decat apare la batran in titlu va rog sa ma lamuriti daca este legal va multumesc
Ce înţelegeţi d-voastră prin "a aranjat să ia mai mult pământ decât în acte"? Nimeni nu poate înstrăina mai mult decât are în actele de proprietate, nici notarul, nici primăria. Unchiul vinde o parte din terenul pe care îl are dar această vânzare se va face după ce se face întabularea deoarece va trebui bucata pe care o vinde să fie dezmembrată din suprafaţa mai mare. La ora actuală notariatul va cere actele de proprietate, schiţa cadastrală toată şi schiţa cadastrală cu ceeace se vinde, deoarece această bucată va trebui bine individualizată, bine determinată, acesta fiind una din condiţiile unui contract. ªi la urma urmei, "unchiul" ca stăpân al pământului lui, are dreptul să facă ce doreşte cu el, aşa cum avem cu toţii acest drept să dispunem liber de ceeace avem.
da dar unchiu are 85 de ani si nu sa facut nimic din cea ce spuneti si cand spun ca a aranjat asa a facut pentru ca din ce spuneti dumneavoastra nu sa facut nimic unchiu nu este intabulat pe nici o parte din terenu de pe titlu si in actele care lea semnat unchiu la notar este mai mult decat apare in titlu de proprietate asta vreau sa spun nu cumva ce a facut respectivu se numeste inselaciune cu ajutorul notarului si al primariei va multumesc anticipat