avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu postnatal

sotia este in concediu postnatal pana pe 20 iulie 2012 [a nascut pe 20 iulie 2010] si va naste urmatorul copil la inceputul lunii octombrie 2012. care este calea pentru a beneficia din nou de concediu postnatal?
multumesc si spor la treburi, sunteti f utili!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:48, 21 Februarie 2012
Nu faceti confuzie intre concediu postnatal care are o durata minima obligatorie de 42 de zile si concediu pentru cresterea copilului ... conditiile pentru acordarea lor nu sunt aceleasi.

Concediul de maternitate :
Mamele au dreptul la concediu pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 zile calendaristice. De regula, concediul pentru sarcina sa acorda pentru o perioada de 63 zile inainte de nastere, iar concediul de lauzie pe o perioada de 63 zile dupa nastere.

Cele doua concedii, de sarcina si de lauzie, se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea mamei, in asa fel incat durata minima a concediului de lauzie sa fie de 42 zile calendaristice.

Pentru obtinerea concediului este necesar un stagiu de cotizare de o luna in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de maternitate.

Concediul pentru cresterea copilului
Conform OUG 111/2010, actualizata prin OUG 124/2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri supuse impozitului pe venit, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 1 an , 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

In speta, pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta sotua dvs trebuie sa faca dovada realizarii de venituri supuse impozitului pe venit in perioada oct 2011 - oct.2012.
De asemenea, in calculul celor 12 luni va intra si perioada in care a beneficiat de CCC pentru primul copil.
Astfel, perioada va fi formata din :
- oct.2011 - 20.07.2012 CCC pentru primul copil
- 20.07.2012 - oct.2012 trebuie sa realizeze venituri supuse impozitului pe venit sau sa se afle intr-o situatie similara prevazuta in alin.5 al art.2 din OUG nr.111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil RAMY82 RAMY82 Buna seara, Sunt incadrata in munca de la 01 oct 2012,in 13 august am nascut un baietel,am fost in concediu pre si post natal din 01 aug-31 oct,contractul de ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de concediu ingrijire copil pt 2 ani? Cris7a Cris7a Va rog sa-mi spuneti daca pot benefica de concdi ingrijire copil pana la 2 ani daca in ultimele 12 luni , am o luna de concediu fara plata ? din cate am ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului Dîrminã Florina Dîrminã Florina buna ziua. Va rog sa ma ajutati va rog cu raspunsuri la urmatoarele intrebari: 1. Ce perioada de timp se acorda pentru concediu crestere si ingrijire copil, ... (vezi toată discuția)