Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

angajatorul mi-a calculat drepturile ptr conc odihna 2011.Nu mi-a acordat in schimb efectiv zilele , s-a rezumat in a-mi retribui dreptul de concediu.Pot solicita zilele???
va multumesc
Daca ati primit indemnizatia aferenta zilelor de CO, inseamna ca in statul de plata figurati ca fiind in CO (chiar daca cum se subintelege dvs ati fost la munca) ... pentru acordarea efectiva a acestor zile trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs.
Acesta refuza sa-mi acorde zilele , spunandu-mi ca mi le-a platit si nu imi mai poate da EFECTIV zile libere.Este legal?

Daca in acest timp (cat figuram in pontaj ca fiind in CO) se intampla un eveniment_accident munca? Eu vad problema asa; am fost retribuit pentru zilele aferente de CO 2011 , in martie 2012 sa mi se acorde zilele efectiv , neplatite...Este Legal?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca in acest timp (cat figuram in pontaj ca fiind in CO) se intampla un eveniment_accident munca? Eu vad problema asa; am fost retribuit pentru zilele aferente de CO 2011 , in martie 2012 sa mi se acorde zilele efectiv , neplatite...Este Legal?