avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

angajatorul mi-a calculat drepturile ptr conc odihna 2011.Nu mi-a acordat in schimb efectiv zilele , s-a rezumat in a-mi retribui dreptul de concediu.Pot solicita zilele???
va multumesc
Cel mai recent răspuns: marcus68 , utilizator 22:08, 21 Februarie 2012
Daca ati primit indemnizatia aferenta zilelor de CO, inseamna ca in statul de plata figurati ca fiind in CO (chiar daca cum se subintelege dvs ati fost la munca) ... pentru acordarea efectiva a acestor zile trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs.
Acesta refuza sa-mi acorde zilele , spunandu-mi ca mi le-a platit si nu imi mai poate da EFECTIV zile libere.Este legal?

Daca in acest timp (cat figuram in pontaj ca fiind in CO) se intampla un eveniment_accident munca? Eu vad problema asa; am fost retribuit pentru zilele aferente de CO 2011 , in martie 2012 sa mi se acorde zilele efectiv , neplatite...Este Legal?

Ultima modificare: Miercuri, 22 Februarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca in acest timp (cat figuram in pontaj ca fiind in CO) se intampla un eveniment_accident munca? Eu vad problema asa; am fost retribuit pentru zilele aferente de CO 2011 , in martie 2012 sa mi se acorde zilele efectiv , neplatite...Este Legal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre concediu best4ady best4ady daca am concediu de pe 23 decembrie 2011 pana pe 10 ianuarie 2012, cu cate zile am dreptul sa mi se prelungeasca acest concediu, avand in vedere ca acest ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna adicris adicris Buna dimineata. Un salariat si-a efectuat toate zilele de concediu de odihna la care avea dreptul pentru anul 2012. In luna decembrie ar vrea sa isi mai cateva ... (vezi toată discuția)
Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)