Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre concediu

daca am concediu de pe 23 decembrie 2011 pana pe 10 ianuarie 2012, cu cate zile am dreptul sa mi se prelungeasca acest concediu, avand in vedere ca acest interval de timp cuprinde zile de sarbatoare nationala? astept un raspuns. va multumesc anticipat.
Concediul de odihna anual stabilit in CIM este considerat numai pentru zilele lucratoare. Verificati pe calendar, de la data inceperii CO, numarul de zile lucratoare acordat ca si CO si vedeti in ce data se termina acesta.
Cu 2 zile se prelungeste durata CO dvs pentru 26 dec si 02.01 daca in calculul CO nu s-a luat in considerare si aceste zile ...
In intervalul 23.12.2011 - 10.01.2012 (inclusiv) sunt urmatoarele zile libere
in care nu se lucreaza (inclusiv cele de sarbatoare legala): 24, 25, 26, 31.12.2011
si 1, 2, 7, 8.01.2012. Tot in acest interval sunt 12 zile lucratoare.
Depinde cate zile (lucratoare!) de concediu legal vi s-au acordat.
Buna ziua,

In opinia mea, in intervalul calendaristic 23.12.2011-10.01.2012 sunt 19 zile calendaristice, din care 8 zile nelucratoare, in consecinta 11 zile lucratoare ce reprezinta zile concediu de odihna astfel : 5 zile aferente anului 2011 iar 6 zile aferente anului 2012.
Sper sa va foloseasca raspunsul meu.

De unde ati dedus ca acele 6 zile de CO sunt aferente anului 2012? ... si de ce sa nu fie tot aferente anului 2011 ...