avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre concediu

daca am concediu de pe 23 decembrie 2011 pana pe 10 ianuarie 2012, cu cate zile am dreptul sa mi se prelungeasca acest concediu, avand in vedere ca acest interval de timp cuprinde zile de sarbatoare nationala? astept un raspuns. va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:06, 6 Ianuarie 2012
Concediul de odihna anual stabilit in CIM este considerat numai pentru zilele lucratoare. Verificati pe calendar, de la data inceperii CO, numarul de zile lucratoare acordat ca si CO si vedeti in ce data se termina acesta.
Cu 2 zile se prelungeste durata CO dvs pentru 26 dec si 02.01 daca in calculul CO nu s-a luat in considerare si aceste zile ...
In intervalul 23.12.2011 - 10.01.2012 (inclusiv) sunt urmatoarele zile libere
in care nu se lucreaza (inclusiv cele de sarbatoare legala): 24, 25, 26, 31.12.2011
si 1, 2, 7, 8.01.2012. Tot in acest interval sunt 12 zile lucratoare.
Depinde cate zile (lucratoare!) de concediu legal vi s-au acordat.
Buna ziua,

In opinia mea, in intervalul calendaristic 23.12.2011-10.01.2012 sunt 19 zile calendaristice, din care 8 zile nelucratoare, in consecinta 11 zile lucratoare ce reprezinta zile concediu de odihna astfel : 5 zile aferente anului 2011 iar 6 zile aferente anului 2012.
Sper sa va foloseasca raspunsul meu.

De unde ati dedus ca acele 6 zile de CO sunt aferente anului 2012? ... si de ce sa nu fie tot aferente anului 2011 ...

Alte discuții în legătură

Plata in bani a concediului de odihna neefectuat magda2004 magda2004 buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica iar in anul 2011 nu am efectuat concediul de odihna, intrebarea este daca pot sa solicit sa-mi fie platit acest ... (vezi toată discuția)
Concediere ilegala vs. indemnizatia de concediu pe perioada concedierii ilegale codulmuncii codulmuncii daca un salariat a fost concediat ilegal si a castigat drepturile salariale de la momentul concedierii pana la reintegrarea efectiva, in aceste drepturi ... (vezi toată discuția)
Plata concediu de odihna neefectuat Ella-Elena Ella-Elena Buna ziua. La data de 01.02.2014 contractul de munca s-a incetat cu demisie, iar in data de 07.02.2014 am primit lichidarea finala, care contine salariul pe ... (vezi toată discuția)