Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre concediu

daca am concediu de pe 23 decembrie 2011 pana pe 10 ianuarie 2012, cu cate zile am dreptul sa mi se prelungeasca acest concediu, avand in vedere ca acest interval de timp cuprinde zile de sarbatoare nationala? astept un raspuns. va multumesc anticipat.
freeelis a scris:

Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu. ..... prin urmare, acel principiu invocat nu are nicio legatura cu presupunerea dvs ...

Fara suparare, dar indemnizatia se plateste ca suma neta, iar suma bruta aferenta se impoziteaza si intra in baza de calcul a contributiilor sociale aferente in luna in care se efectueaza CO, deci, in cazul de fata, in luna ianuarie 2012. Asta inseamna ca o cheltuiala aferenta anului 2011 se transfera in anul 2012, la fel sume din fondul de salarii pe 2011 se transfera la fondul de salarii din 2012, ceea ce contabiliceste nu se face fara motive intemeiate.

@doina_2010
Intr-adevar, sunt 5 zile lucratoare in 2011 si 6 in 2012.
ana-cer, moderator
Aceasta neconcordanta la care va referiti nu are nicio legatura cu subiectul acestui topic si nici cu dreptul salariatului de a efectua CO aferent lui 2011 in 2012 ... daca i s-a acceptat asa ceva , atunci inseamna ca este totul perfect ... si eu am fost in aceasta situatie si nu s-a pus problema acestei neconcordante pe care o invocati dvs ...
va multumesc tuturor pentru lamurire. am aceleasi drepturi si daca lucrez la o societate privata?
Aceleasi drepturi le aveti ....