Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament olograf

Buna ziua,

Iata o situatie: tanti batrana , nevazator grad I, fara rude ,la activ cu vreo 20 de testamente facute si desfacute. In prezent ,ultimul testament nr.21 facut in fata notarului in favoarea lui A. Tanti s-a imbolnavit si vrea sa revoce testamentul si sa faca altul in favoarea lui B dar olograf. Intrebare:
1. este testamentul olograf valabil,avand in vedere faptul ca cel precedent e facut la notar?
2. poate sa atace testamentul olograf persoana A, care nu este ruda? daca da , in ce baza?

Multumesc
Orice persoana interesata poate ataca testamentul daca justifica un interes in virtutea principiului liberului acces la justitie.
ContSters82289, utilizator
Testamentul mistic nu mai exista ca forma testamentara conform NCC.

da se poate contesta testamentul.
ContSters141818, utilizator