avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament olograf

Buna ziua,

Iata o situatie: tanti batrana , nevazator grad I, fara rude ,la activ cu vreo 20 de testamente facute si desfacute. In prezent ,ultimul testament nr.21 facut in fata notarului in favoarea lui A. Tanti s-a imbolnavit si vrea sa revoce testamentul si sa faca altul in favoarea lui B dar olograf. Intrebare:
1. este testamentul olograf valabil,avand in vedere faptul ca cel precedent e facut la notar?
2. poate sa atace testamentul olograf persoana A, care nu este ruda? daca da , in ce baza?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 15:23, 21 Februarie 2012
Orice persoana interesata poate ataca testamentul daca justifica un interes in virtutea principiului liberului acces la justitie.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
ContSters82289, utilizator
Testamentul mistic nu mai exista ca forma testamentara conform NCC.

da se poate contesta testamentul.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
ContSters141818, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamente succesive Ovydyu1965 Ovydyu1965 Buna ziua si mult respect pt.munca dvs.Am si eu o intrebare.Tatal meu a facut doua testamente unul in anul 2001 iar celalalt in anul 2017.Care dintre ele este ... (vezi toată discuția)
Intocmire testament acinom acinom Buna ziua, Matusa mea (are 87 ani) doreste sa faca un testament in favoarea mea pentru toate bunurile sale mobile si imobile. Am rugamintea sa imi spuneti cu ... (vezi toată discuția)
Testament Teodor Dobrean Teodor Dobrean un cetatean american dispune printr-un testament dat in SUA in favoarea unui cetatean roman. nu are mostenitori rezervatari. testamentul dat in SUA are ... (vezi toată discuția)