Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deschiderea unui cabinet in curte comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deschiderea unui cabinet in curte comuna

Am un apartament intr-o casa in care locuim 3 familii. Curtea este comuna. Una dintre colocatare si-a deschis un salon de reflexoterapie, masaj, etc. Toti pacientii trec prin curtea comuna. As dori sa stiu nu trebuia sa ne ceara acordul pentru deschiderea cabinetului (este deschis de cativa ani)? Daca da , ce act normativ reglementeaza acest lucru.? Multumesc anticipat.
Sigur ca pentru deschiderea unui punct de lucru trebuie sa existe uneori acordul sau acceptul vecinilor, dar atentie, daca este vorba de proprietari si nu de locatari, chiriasi ai unor imobile.
Daca sunteti proprietar al acelui apartament ar trebui sa aveti in catele de proprietate si cota
indiviza de proprietate comuna, care poate cuprinde si acea curte sau nu.
Sunteti sau nu proprietar?