avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitul forfetar

Am solicitat administratiei financiare un certificat fiscal si am primit raspunsul ca nu mi-l pot elibera decat daca achit impozitul forfetar aferent perioadei mai 2009 - oct. 2010 . Mentionez ca acest inpozit nu a fost achitat in perioada de mai sus firma neavand nici o activitate , nici un angajat ,cifra de afaceri zero . Din 2009 pana acum nu am primit nici o notificare de restanta de plata , nici o poprire pe conturi in banci . In 2009 de la Adm.Fin. ne-au spus ca daca nu a fost activitate comerciala in 2008 se considera ca firma este inactiva . Hotararea A.G.A. prin care firma sa devina inactiva trei ani nu am inregistrat-o la ORC in 2008. Acum mi s-a spus ca firma nu este considerata ca inactiva in perioda de mai sus pentru ca nu a fost notificata la ORC hotararea A.G.A.
Intrebarile mele sunt :
- Se poate inregistra la ORC retroactiv o hotarare a A.G.A. din 2008 sa zicem ramasa neinregistrata ?
- Sau ce varianta exista pentru ..... ?
- Cat ar fii impozitul datorat , cat dobinziile si penalitatiile ?
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
200360PIM, utilizator
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 02:07, 22 Februarie 2012
Din pacate retroactiv nu se poate face nimic.
Impozit de plata mai+iunie 2009-367 lei
trim.3.2009-550 lei
trim.4.2009-550 lei
trim1.2010-550 lei
trim.2 2010-550 lei
trim.3.2010-550 lei
De la 01.10.2010 s-a eliminat impozitul minim.
Dvs.ati vrut sa va suspendati activitatea.Daca ati fi inregistrat suspendarea ati fi fost scutit de plata acestui impozit minim.
Daca nu ati depus declaratiile firma probabil ca este declarata inactiva.
In primul rand o sa trebuiasca sa scoateti soc.din inactivitate prin depunerea declaratiilor.
Atentie inactivitatea unei firme se trece in cazierul fiscal al administratorului.
Amenda pt.nedepunerea D 100 va fi probabil 500 lei pentru toate declaratiile.
Dupa depunerea declaratiilor 100 Anaf v-a calcula si majorarile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa unei firme fara activitate de la data infiintarii costelilie costelilie Buna ziua, Va rog daca ma puteti ajuta cu o solutie pentru o rezolvare favorabila si cat mai putin costisitoare pentru mine, la urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Impozitul de recuperat din 2008 se scade din impozitul minim pe 2009? aida1 aida1 Trim I: pierdere Trim II : impozit minim 367 ( achitat) Trim III : impozit minim 550 ( achitat) Trim IV : impozit minim 550 ( neachitat si nedepus D ... (vezi toată discuția)
Firma fara activitate raduu raduu Buna ziua, Sunt asociat cu inca o persoana la un SRL, infiintat in 2007. Societatea nu a avut activitate,nu am depus bilanturi la Reg. Comertului. Am depus ... (vezi toată discuția)