Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitul forfetar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitul forfetar

Am solicitat administratiei financiare un certificat fiscal si am primit raspunsul ca nu mi-l pot elibera decat daca achit impozitul forfetar aferent perioadei mai 2009 - oct. 2010 . Mentionez ca acest inpozit nu a fost achitat in perioada de mai sus firma neavand nici o activitate , nici un angajat ,cifra de afaceri zero . Din 2009 pana acum nu am primit nici o notificare de restanta de plata , nici o poprire pe conturi in banci . In 2009 de la Adm.Fin. ne-au spus ca daca nu a fost activitate comerciala in 2008 se considera ca firma este inactiva . Hotararea A.G.A. prin care firma sa devina inactiva trei ani nu am inregistrat-o la ORC in 2008. Acum mi s-a spus ca firma nu este considerata ca inactiva in perioda de mai sus pentru ca nu a fost notificata la ORC hotararea A.G.A.
Intrebarile mele sunt :
- Se poate inregistra la ORC retroactiv o hotarare a A.G.A. din 2008 sa zicem ramasa neinregistrata ?
- Sau ce varianta exista pentru ..... ?
- Cat ar fii impozitul datorat , cat dobinziile si penalitatiile ?
200360PIM, utilizator
Din pacate retroactiv nu se poate face nimic.
Impozit de plata mai+iunie 2009-367 lei
trim.3.2009-550 lei
trim.4.2009-550 lei
trim1.2010-550 lei
trim.2 2010-550 lei
trim.3.2010-550 lei
De la 01.10.2010 s-a eliminat impozitul minim.
Dvs.ati vrut sa va suspendati activitatea.Daca ati fi inregistrat suspendarea ati fi fost scutit de plata acestui impozit minim.
Daca nu ati depus declaratiile firma probabil ca este declarata inactiva.
In primul rand o sa trebuiasca sa scoateti soc.din inactivitate prin depunerea declaratiilor.
Atentie inactivitatea unei firme se trece in cazierul fiscal al administratorului.
Amenda pt.nedepunerea D 100 va fi probabil 500 lei pentru toate declaratiile.
Dupa depunerea declaratiilor 100 Anaf v-a calcula si majorarile.