Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozitul de recuperat din 2008 se scade din impozitul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozitul de recuperat din 2008 se scade din impozitul minim pe 2009?

Trim I: pierdere
Trim II : impozit minim 367 ( achitat)
Trim III : impozit minim 550 ( achitat)
Trim IV : impozit minim 550 ( neachitat si nedepus D 100)
total impozit achitat ( 367+ 550=917)

Intrebare/nelamurire:
eu am de recuperat de anul trecut (2008) Declaratia 101/2008 suma de 19 lei.
Acest fapt se reflecta si in balanta de la 31.12.2009 unde am 441.2 (impozit profit din calcul)- sold final debitor 19 lei
441.1 (impozit profit forfetar-) sold final creditor 550 lei
iar 441 impozit profit total - sold final creditor 531 lei

Intrebarea mea este daca aceasta suma de 19 lei pe care o am de recuperat de anul trecut(2008) apare pe undeva in Decl.101/2009 si daca trebuie sa platesc 531 sau 550 pentru ca ]ma gandesc ca acest "impozit minim"pe care-l am eu de platit (1467) este obligatoriu si trebuie achitat chiar daca eu am de recuperat din anul 2008 suma de 19 lei.

In cazul in care pot sa achit mai putin decat impozitul minim (1467) , tinand cont de acesti 19 lei pe care-i am de recuperat din 2008 cum tb sa completez D 101/ 2009?
Nu se scade. Trebuie sa platesti impozitul minim , fara sa tii cont de impozitul pe care-l ai de recuperat de anul trecut. De aia se numeste minim si obligatoriu. Ala pe care-l ai de recuperat din 2008 il lasi acolo, in soldul lui 441.
Acum tb sa platesti 550, fara sa tii cont ca ai de recuperat 19 lei de anul trecut.
Dupa ce depuneti 101, daca pe fisa pe platitor exista impozit profit platit in plus, aceasta plata se recupereaza din platile viitoare.