Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit

La 01.01.2009 am impozit pe profit de recuperat de la stat 19 lei, deci 441 are sold final debitor 19 lei.
In trim I 2009 inregistrez pierdere.
in trim II 2009 societatea inregistreaza profit si are de patit impozit 360 lei. Cum impozitul minim obligatoriu este mai mare (367) il plateste pe acesta.
Intrebarea mea este daca ar fi trebuit sa platesc 367(minim obligatoriu)- 19( cel de recuperat de anul trecut)=348. Eu am declarat in declaratia 100 ca impozit minim 367, ca am de platit 367 si de recuperat 0. Iar de platit am platit 367. Am gresit undeva?
Trebuie sa achitati 367-19 numai in cazul in care in fisa de la finante figurati cu 19 lei de restituit si a-ti facut regularizarile la 2008 prin declaratia 101. In alte cazuri in mod sigur trebuie achitat 367.
vioviod a scris:

La 01.01.2009 am impozit pe profit de recuperat de la stat 19 lei, deci 441 are sold final debitor 19 lei.
In trim I 2009 inregistrez pierdere.
in trim II 2009 societatea inregistreaza profit si are de patit impozit 360 lei. Cum impozitul minim obligatoriu este mai mare (367) il plateste pe acesta.
Intrebarea mea este daca ar fi trebuit sa platesc 367(minim obligatoriu)- 19( cel de recuperat de anul trecut)=348. Eu am declarat in declaratia 100 ca impozit minim 367, ca am de platit 367 si de recuperat 0. Iar de platit am platit 367. Am gresit undeva?

Trebuie sa constituiti si sa platiti impozitul minim. De aceea va recomand sa utilizati un analitic sa sa vedeti clar cum stau lucrurile, impozitul minim nu se regularizeaza in timpul anului cu impozitul pe profit deja platit.
multumesc foarte mult.