Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sarcina unei eleve de liceu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sarcina unei eleve de liceu

Buna seara. Pun problema unei eleve de liceu ( 18 ani clasa XI) . E in primul trimestru de sarcina, necasatorita. Intrebarile sunt: 1. Daca se afla in liceu ar putea fi exmatriculata? 2, Nasterea ar avea loc la inceputul lui septembrie, poate face intrerupere un an scolar pentru a relua si ultimul an? 3. Daca ar legaliza actele de casatorie ce avantaje ar avea sau ar pierde, tinand cont ca partenerul lucreaza la negru, deci nu ar avea drept la concediu pt cresterea copilului, iar ea e eleva.? Momentan ea beneficiaza de pensie de urmas cat timp face scoala sau pana se casatoreste . Va multumesc pentru eventualele raspunsuri
Nu poate fi exmatriculata din acest motiv. Avand in vedere ca este eleva va baneficia pe langa alocatia de 200 lei pt copil si de indemnizatie pt. cresterea copilului de 600 lei
Nici eu nu cred ca ar putea fi exmatriculata pentru ca daca ar fi asa ar insemna sa se considere ca suprimarea vietii...ar fi o fapta buna...
Ma refer la obligativitatea unui avort pentru a nu fi exmatriculata.
Daca are 18 ani impliniti discutia depaseste cu mult orice drept posibil la exmatriculare...
Este ca si cum statul i-ar interzice dreptul la sarcina...
Multumesc de raspunsuri. Are 18 ani impliniti.Aceasta indemnizatie de 600 lei ii v-a primi indiferent de statut? Adica de a fi casatorita sau nu?
Trebuie sa fie eleva la momentul nasterii copilului.
Multumesc pentru raspuns.