Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... eleva gravida
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

eleva gravida

Sunt eleva in clasa a XI a la liceu , forma zi. si sunt insarcinata in luna a4a. Pot fi exmatriculata sau sactionata datorita sarcinii? Pot sa-mi continui studiile in continuare daca starea mea de sanatate imi permite?
1. Nu cunosc ca in legea educatiei sa fie prevazuta o sanctiune pentru elevele care raman gravide.

2. - Ce va pot spune este ca daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) frecventati, fara intrerupere, cursurile de zi ale liceului veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) pana la 2 ani in suma de 600 lei lunar.
- La aceasta se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.
- Intreruperile frecventei sunt admise numai daca se datoreaza unor motive medicale.

3. Asadar nu va faceti griji decat de sanatatea dvs. si a copilului.