Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de donatie

am o intrebare in legatura cu actul de donatie.
In urma acestui act de donatie am primit de la unchiul meu un imobil.In acest act se stipuleaza urmatoarele:''eu donator X donez persoanei Y nuda proprietate impreuna cu dreptul de cooproprietate perpetua si fortata asupra tuturor partilor din imobill.Eu intru intr-o stapanire de drept asupra imobilului la momemntul incheierii actului urmand a intra in stapanirea de fapt abia dupa incetarea din viata a unchiului cand acesta isi va rezerva dreptul de uzufruct viager asupra mea.Intrebarea mea este urmatoare...Pot eu sa vand acest imobil in perioada de viata a unchiului meu?care este diferenta intre stapanirea de fapt si cea de drept?Ce masuri imi pot lua ca rudele de gradul 2 sa nu imi atace actul de donatie?pot sa vand acest imobil unei terte persoane cu obligatia de a nu-l da afara din apartament?

Puteti sa l vindeti cu acordul uzufructuarului, dansul are posesia si folosinta pana la deces, dvs puteti dispune de bun.
multumesc frumos!!inca o intrebare mai am .Unchiul meu are o reducere la frurnizarea de curent electric.cine este responsabil de aceasta plata ,eu sau el ?mentionez ca doar el locuieste in imobil
uzufructuarul, adica unchiul dvs.