Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de donatie sau vanzare- cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de donatie sau vanzare- cumparare?

dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de vanzare cumparare .Intrebari :
1- este vreo diferenta ,in ceea ce priveste atacarea contractului, intre donatie si vanzare
2- care este diferenta intre uzulfruct si uzulfruct-viager
3-poatr fi trecut in contract si alta persoana cu drept de uzulfruct sau uzulfruct-viager
- prin încheierea unui contract de vânzare-cumpărare se transmite proprietatea unui imobil cu rezervarea dreptului de uzufruct viager ;
- cel în favoarea căruia s-a constituit acest drept nu poate fi evacuat din imobil pe durata vieţii sale ;
- actul de vânzare-cumpărare cu clauză de uzufruct viager în favoarea vânzătorului conţine în realitate două contracte : vânzare-cumpărarea pe de o parte şi contractul de uzufruct pe de altă parte ;
- prin instituirea clauzei de uzufruct viager se procedează practic la dezmembrarea dreptului de proprietate, astfel la cumpărător trecând, de la data încheierii actului, doar nuda proprietate, posesia şi folosinţa rămânând vânzătorului sau unui terţ, până la stingerea uzufructului ;
- uzufructul are caracterul unui contract unilateral, nudul proprietar fiind ţinut să respecte, chiar în lipsa unor clauze exprese, drepturile uzufructuarului, adică să nu tulbure în folosinţă imobliului, până la data încetării din viaţă a vânzătorului ;
- nu va putea intra în folosinţa apartamentului decât după data decesului uzufructuarului ;
- dacă uzufructul a fost constituit în favoarea ambilor soţi care au vândut un apartament, în caz de deces al unuia dintre soţi celălalt păstrează uzufructul pentru întreg imobilul ;
- pe durata dreptului de uzufruct, care reiese din contactul încheiat, uzufructuarul NU POATE FI EVACUAT din imobil.
Vindeti cu Uzufruct VIAGER , astfel proprietatea este a fiului , iar dvs. dispuneti de apartament cât sunteți în viață.