Forum Discuţii juridice Executare silită chemare in judecata Banca
Discuție deschisă în Executare silită

chemare in judecata Banca

Buna ziua,
Am contactat un credit bancar cu ipoteca si unul de nevoi personale in franci elvetieni. Datorita faptului ca salariul a scazut semnificativ am facut o cerere la banca pentru a-mi cumula creditele si a-mi micsora rata. Banca dupa luni de zile mi-a comunicat verbal ca este de acord sa-mi micsoreze rata de la 1100 CHF la 600 Euro, dar trebuie sa pun si ipoteca de rang II pe imobil. Am facut demersurile necesare am semnat contractul, am platit notarul si evaluatorul dar graficul de rambursare nu mi l-a inmanat in acel moment motivandu-mi ca o sa-l primesc peste cateva zile. Cand am primit graficul am constatat ca banca imi transformase rata din 1100 CHF in 825 EURO nu stiu cum au calculat ca pot sa la platesc efectiv aceeasi suma dar in alta valuta.
Am facut din nou o crere dar nu am primit raspuns desi au trecut 5 luni de zile. mai mult decat ata m-am trezit ca sunt executat silit si mi se retine din salariu dar nu am primit nicio citatie sau instiintare in acest sens.
Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez acum ?
Va multumesc pentru ajutor.
Retinerea din salariu presupune executare silita prin poprire.
Daca nu ati primit instiintare solicitati angajatorului copia documentului in baza caruia a procedat la efectuarea retinerilor si depuneti contestatie la executare.
Desigur, urmeaza ca in prealabil sa verificati daca au fost investite contractele cu formula executorie si daca s-a solicitat incuviintarea executarii silite la judecatoria in circumscriptia careia are sediul angajatorul dvs.