Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont TVA-Jurnaul cumparari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont TVA-Jurnaul cumparari

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, in cazul in care am o factura emisa cu TVA dar de pe care societatea nu deduce TVA-ul (de ex. pentru cazul in care datele de pe factura sunt incomplete) cum trebuie trecuta in jurnalul de cumparari iar mai apoi in decontul de TVA.
Pana acum in jurnalul de cumparari treceam intreaga suma(Baza+TVA) la scutite pentru a se vedea clar la un control ca nu s-a dedus tva-ul de pe factura respective dar intrucat sumele din jurnale sunt cele care trebuie trecute in decontul de tva si la randul 27.1 din Declaratie 300 scrie clar ca trebuie trecute toate facturile primite de la persoane inregistrate in scopuri de tva intrebarea este in jurnalul de cumparari si contabilitate cum trebuie evidentiate aceste facturi emise cu tva dar de pe care nu se deduce tva-ul.
multumesc
puteti trece baza si tva la rd. 22 si nu preluati tva aferenta acestei facturi la rd. 28 sau preluati inca o data baza si tva cu semnul minus la rd. 30.