Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj bunuri comune

Este admisibila actiunea de partaj bunuri comune formulata de fosta sotie( divortata) impotriva mostenitorilor fostului sot decedat ( actuala sotie supravietuitoare si descendenti) ?
Da, cu doua rezerve> 1-bunul sa se regaseasca in CM incheiat dupa decesul fostului sot 2-succesiunea sa fi fost acceptata de sotia supravietuitoare si descendenti.
IN ipoteza in care bunul nu se regaseste in CM sau succesiunea nu a fost acceptata .... succesorii defunctului nu au calitate procesuala pasiva in partaj.