Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mutarea detinutilor dintr un penitenciar in altul...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mutarea detinutilor dintr un penitenciar in altul...

pe ce cale s ar putea sa fie transferat un detinut din rahova int un penitenciar din provincie???multunesc
Se face cerere pe cale administrativa daca indepliniti anumite conditii.
cererea pe cale administrativa o poate depune chiar detinutul insusi si in ceea ce piveste conditiile...domiciliul familiei si starea precara de sanatate a parintilor...ar fi deajuns?a dura mult procedura asta?
Atat dumneavoastra (sau alt membru al familiei), cat si persoana care efectueaza pedeapsa privativa de libertate, puteti face o cerere catre Administratia Nationala a Penitenciarelor, in care sa solicitati transferul catre alt penitenciar din tara, motivat de aspectele invocate de dvs
cu cererea e mai complicat deoarece conteaza si capacitatea penitenciarului adica daca au spatiii de detinere disponibile, mai conteaza si profilarea penitenciarului si in ce regim este persoana interesata .
cel mai sigur este cu o afacere judiciara pe civil de exemplu.