Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Raspundere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Raspundere asociat

Buna,

Am o intrebare : daca un asociat se hotaraste sa nu mai activeze in firma o perioada de maxim 6 luni dar dupa perioada acesta sa revina in firma, exista vreo modalitate din punct de vedere legal sa nu fie tras la raspundere de ce se intampla in perioada in care a lipsit ( de 6 luni)?

Multumesc,
Nu asociatul raspunde, ci administratorul firmei!
am inteles, dar in situatia in care sunt ambi administratori, ce se intampla?
Ar fi o solutie sa renunte la functia de administrator pentru a nu avea nici o raspundere pe perioada in care lipseste?
Ce se intampla la reintoarcerea in firma poate sa iti preia funciia ?