avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cooperativa Agricola
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cooperativa Agricola

Am rugamintea sa ma ajutati sa clarific o problema legata de tipul de membri care pot adera la statutul unei cooperative agricole.
In acest moment activitatile economice agricole pot fi desfasurate in calitate de:
- Persoana fizica neinregistrata - Producator agricol
- Persoana fizica autorizata - inreg in Reg Comertului
- Intreprindere individuala
- Intreprindere familiala
- societati comerciale cu toate formele de organizare juridica (SRL, SA, SNC, etc)
Cooperativele agricole sunt de doua feluri:
- Coop Agric de gradul I
- Coop Agric de gradul II
Intrebarea este in ce tip de cooperativa trebuie sa se inscrie fiecare producator agricol in functie de forma de organizare?
Multumesc anticipat de ajutor.
Cel mai recent răspuns: marinalidia , utilizator 20:38, 15 Martie 2012
Cooperativele agricole sunt constituite conform Legii nr. 566/2004, cu modificarile si
completarile ulterioare.

Lege nr. 566/2004 - Legea cooperatiei agricole , actualizata in 2007:

CAPITOLUL I
Dispozitii generale

Art. 4. - (1) Cooperativele agricole pot fi de gradul 1 si 2.
(2) Cooperativele agricole de gradul 1 sunt asociatii de persoane fizice.
(3) Cooperativele agricole de gradul 2 sunt persoane juridice constituite din persoane fizice si/sau persoane juridice, dupa caz, in scopul integrarii pe orizontala si pe verticala a activitatii economice desfasurate de acestea si autorizate in conformitate cu prevederile prezentei legi.


De aceasta problema m-am lovit chiar azi; caut o societate cooperativa agricola sau o cooperativa agricola in care sa ma inscriu ca membru.
Din pacate cooperativa agricola pe care o gasisem are gradul 1 si nu poate inscrie persoane juridice.
Mai caut...
Daca ma poate ajuta cineva, va rog dati un semn!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aderare asociatie de fermieri la o cooperativa agricola tudorman tudorman Vreau sa stiu daca exista o solutie juridica care sa permita aderarea unei asociatii de fermieri la o cooperativa agricola. Din legea 566 am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Forma juridica de infiintare a unui cluster agroindustrial ContSters205203 ContSters205203 interpretarea art. 6 din Legea nr. 566/2004 - Legea cooperatiei agricole. Art. 6. - Cooperatia agricola cuprinde cooperative, entitati juridice pe domenii ... (vezi toată discuția)
Transformare i.i. in cooperativa cristian70 cristian70 detin o I.I.si doresc sa ma transform in cooperativa.se poate si cum trebuie de procedat?multumesc (vezi toată discuția)