Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot scapa de un asociat? daca este rau intentionat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot scapa de un asociat? daca este rau intentionat

Buna Ziua,

Acum cativa ani am infiintat un SRL impreuna cu un vechi prieten (suntem 2 asociati 50% cu 50% si suntem amandoi administratori), intre timp ne-am certat si pe asociat nu-l intereseaza situatia firmei, nici nu vrea sa-mi cesioneze mie partea lui, nu ma mai pot intelege cu el (el nu are nimic pe numele lui, deci nu are ce pierde).

Ma puteti sfatui ce pot face? macar sa nu mai fie administrator ? daca nu-l pot elimina din firma.

PS: Firma nu are datorii, are activitatea suspendata de 2 ani, dar nu vreau sa stau la mana asociatului sa faca vre-o tampenie si sa platesc si eu:))

Multumesc anticipat
Cristi
Daca are activitatea suspendata de ce nu renuntati dvs.la partile sociale in favoarea lui si scapati de griji.
Va puteti retrage din societate sau il puteti exclude pe asociat in conditiile art. 222-226 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale.
Buna Ziua,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspuns.
Sincer sa fiu m-as bucura daca ar fi asa usor :)
Ma puteti ajuta? oferiti consultanta?

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

O zi cu soare....