Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Nationalitatea
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Nationalitatea

In ce conditii se inregistreaza nationalitatea unei persoane? Dar daca persoana este decedata se mai inregistraza in acte nationalitatea?
Incercati sa detaliati intrebarea care este formulata mult prea ambiguu.
Aratati concret la ce va referiti.
In actele de stare civila exista rubrica de nationalitate. Conf. art 24, lit d din HG 64/2011 aceasta se completeaza ,daca este cazul, conform celor declarate de solicitant si numai cu consimtamantul acestuia. Dar, in cazul inregistrarii decesului sau al nasterii copilului poate fii inregistrata aceasta rubrica ca urmare a declaratiei mostenitorilor respectiv a parintilor copilului? Daca da , conform carei legi?
Eu as considera ca nu e cazul, coroborat cu prevederile Legii 677/2001:
Art. 7. - (1) Prelucrarea datelor cu caracter personal legate de originea rasială sau etnică, de convingerile politice, religioase, filozofice sau de natură similară, de apartenenţa sindicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate sau viaţa sexuală este interzisă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în următoarele cazuri:
a) când persoana vizată şi-a dat în mod expres consimţământul pentru o astfel de
prelucrare;
Imbratisez aceiasi opinie ca si cea aratata mai sus de respectabilul coleg de forum.
Eu cred ca astfel de mentiuni , nici nu isi au rostul , decat in mentalitatea ingusta a unor asa-zisi "nationalisti"
Multumesc!:)