avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit ong
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit ong

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti cum se completeaza declaratia 101 si cum se calculeaza impozitul pe profit pentru un ong care desfasoara si activitate economica, avand urmatoarele date:

1.venituridin activitatea fara scop patrimonial=10000
2.cheltuieli din activitatea fara scop patrimonial=9500
3.venituri din activitatea economica=8000
4.cheltuieli din activitatea economica=5000
In d 101 se trec si veniturile si cheltuielile din activitatea fara scop patrimonial?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 19:35, 22 Februarie 2012
veni si chelt din activ fara scop patrimonial nu se trec in decl 101.
Din calculele mele aveti un impozit pe profit din activ economica de 320 lei pe care trebuie sa-l inreg in dec 2011. Aveti scutire la impozitul pe profit de 160 lei, cf art 15, alin 3 (aferent la 10% din veniturile din activ fara scop patrimonial, adica la 1000 lei).

Art 15 (3) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit şi pentru veniturile din activităţi economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevăzută la alin. (2). Organizaţiile prevăzute în prezentul alineat datorează impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decât cele prevăzute la alin. (2) sau în prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz.



Dupa inregistrarea impozitului pe profit, completarea D101 se face astfel:
rind 1 - 8000 lei
rind 2 - 5320 lei
rind 24 - 320 lei
rind 39 - 3000 lei
rind 40 - 480 lei
rind 41.2 - 160
rinf 42 - 320 lei
rind 44 - 320 lei
rind 48 - 320 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitate economica ong chicachica chicachica Buna ziua. Am si eu citeva probleme. Am un ONG cultural care a incheiat un contract de prestari servicii cu Consiliul Judetean pt asigurarea unei persoane care ... (vezi toată discuția)
Ong venituri din activitati economice MARIAN76 MARIAN76 CARE ESTE PLAFONUL MAXIM AL VENITURILOR DIN ACTIVITATI ECONOMICE AL ONG-URILOR PESTE CARE SE PLATESTE IMPOZIT PE PROFIT ? (vezi toată discuția)
Declaratii pentru un sindicat Meliana Meliana Tin contabilitatea la un sindicat care are venituri economice de 6.000 ron. Nu am depus niciodata declaratia 101, acum pe cine intreb da din umeri. Conform ... (vezi toată discuția)