Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Activitate economica ONG
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Activitate economica ONG

Buna ziua. Am si eu citeva probleme. Am un ONG cultural care a incheiat un contract de prestari servicii cu Consiliul Judetean pt asigurarea unei persoane care sa sustina cursuri de pictura. Pretul prestatiei este de 700 lei/luna. ONG-ul a incheiat un contract civil cu un membru al ong, care preda pictura elevilor. ONG-ul plateste lunar impozit 16%, cas 10.5% si cass 5.5%. Aceasta activitate este o activitate economica ?
Daca este activitate ec, trebuie sa depun declaratia 101 si sa mai calculez odata impozit pe profit de 16 %, desi nu rezulta nici un profit din aceasta activitate ?
Veniturile ONG din cotizatiile membrilor sunt f mici, asa ca sfarsitul anului o sa fim pe pierdere.
Cum as putea sa inregistrez altfel veniturile de la Consiliul Judetean ?
Va multumesc .
Este activitate economica. Declaratia 101 o depuneti oricum, chiar si cu zero. In declaratia 101 o sa treceti valorile corespunzatoare veniturilor, cheltuielilor si impozitului pe profit de plata doar daca, din calcule, rezulta ca trebuie sa platiti acel impozit. Altfel treceti zero.

Din art. 15 cod fiscal:
(3) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit şi pentru veniturile din activităţi economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevăzută la alin. (2). Organizaţiile prevăzute în prezentul alineat datorează impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decât cele prevăzute la alin. (2) sau în prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz.