Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vreau caldura!!!Ajutati-ma!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vreau caldura!!!Ajutati-ma!!!

Buna...am si eu o problema destul de serioasa....stau la etajul 4 din 4 ....si se pare ca dragutzii mei vecini vor economie la caldura!! (asociatia este pe bloc)...Deci ca sa vedeti in ce fel se da la noi in bloc caldura: doar din cand in cand seara de la 10 pana la 5 dimineata...dar asta foarte rar...ziua mai niciodata...spre exemplu azi sunt -2 grade afara si noi stam in frig...este normal?? Am intalnit caz in care o vecina a dat drumul la toate ochiurile de la aragaz ca sa-si incalzeasca casa....imaginati-va ce aer (dak mai exista) era in casa aceea...Asa credeti ca se face economie?? Pe langa asta nu dau presiune...la mine cand se da caldura calorifele sunt amortite...si platesc la fel ca si ceilalti...in dormitor nu ajunge mai deloc...Am discutat problema si s-a ajuns la ideea ca nu se dadea presiune indeajuns (ei credeau ca e infundata vreo tzeava , dar s-au dus si au dat presiune si totusi caloriferul meu s-a incalzit)....dar degeaba....ca tot nu dau presiune...ce sa fac?? In legatura cu plata....am intalnit la o persoana din acelasi cartier caz in care primeste non-stop caldura si totusi plateste mai putin decat noi ...si are acelasi gen de apartament...este posibil asha ceva??? Sa se faca economie si de fapt sa plateasca mai mult??? Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat !! Ce s-a fac ca sa imi conving acei cativa vecini ca nu este normal sa stam in frig !!!
Primul pas pe care trebuie sa-l faceti, este sa faceti o sesizare scrisa catre asociatie in care s-a mentionati nemultumirea dumneavoastra, fiind obligati impreuna cu Comitetul, Presedintele s-a constate precum si sa i-a masuri .In momentul in care o depuneti s-a cereti a vi se da un numar de inregistrare si v-i se v-a raspunde in termen de maxim 30 de zile .Mult succes.
AleSSyaa a scris:

Buna...am si eu o problema destul de serioasa....stau la etajul 4 din 4 ....si se pare ca dragutzii mei vecini vor economie la caldura!! (asociatia este pe bloc)...Deci ca sa vedeti in ce fel se da la noi in bloc caldura: doar din cand in cand seara de la 10 pana la 5 dimineata...dar asta foarte rar...ziua mai niciodata...spre exemplu azi sunt -2 grade afara si noi stam in frig...este normal?? Am intalnit caz in care o vecina a dat drumul la toate ochiurile de la aragaz ca sa-si incalzeasca casa....imaginati-va ce aer (dak mai exista) era in casa aceea...Asa credeti ca se face economie?? Pe langa asta nu dau presiune...la mine cand se da caldura calorifele sunt amortite...si platesc la fel ca si ceilalti...in dormitor nu ajunge mai deloc...Am discutat problema si s-a ajuns la ideea ca nu se dadea presiune indeajuns (ei credeau ca e infundata vreo tzeava , dar s-au dus si au dat presiune si totusi caloriferul meu s-a incalzit)....dar degeaba....ca tot nu dau presiune...ce sa fac?? In legatura cu plata....am intalnit la o persoana din acelasi cartier caz in care primeste non-stop caldura si totusi plateste mai putin decat noi ...si are acelasi gen de apartament...este posibil asha ceva??? Sa se faca economie si de fapt sa plateasca mai mult??? Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat !! Ce s-a fac ca sa imi conving acei cativa vecini ca nu este normal sa stam in frig !!!
din nestiinta, incurcati marfa cu ambalajul:
1. presiunea in instalatie trebuie numai la apa calda, pentru a fi asigurata presiunea necesara pentru a ajunge la ultimul nivel al celui mai inalt bloc din zona. instalatia de ACM este o instalatie cu circuit deschis, la care presiunea este primordiala ... pentru a asigura la etajul 10 debitul de ACM necesar , este necesara o presiune de minim 4 atm
2. la instalatia de incalzire (care este cu circuit inchis) NU este necesara o presiune mai mare de 1,5 atm, ci o temperatura in TUR suficienta pentr a asigura caldura necesara celui mai dezavantajat consumator (cel mai departat calorifer de punctul termic). pentru ca acesta sa beneficieze de caldura necesara, trebuie ca :
a) sa fie o temperatura suficienta pe tur
b) sa fie pornite pompele de circulatie
c) instalatia de incalzire sa fie echilibrata hidraulic
d) instalatia de incalzire sa nu fie obturata
e) robinetii/vanele sa fie deschise :D
f) etc