avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare servitute de trecere
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare servitute de trecere

am construit o casa iar pe calea de acces platesc chirie
o sa am probleme la intabularea dreptului de proprietate asupra casei?
cum se poate intabula si dreptul de proprietate asupra caii de acces?
trebuie sa aiba acelasi nr cadastral?
ma poate ajuta notarul in sensul acesta sau trebuie personal sa ma ocup de intabulare?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:25, 22 Februarie 2012
In temeiul disp art 47 pct 6 din L nr 7/1996 republicata
Intabularea sau inscrierea provizorie poate fi ceruta de orice persoana care,potrivit inscrisului original,hotararii judecatoresti sau hotararii autoritatii administrative,urmeaza sa stramute,sa constituie ,sa modifice ,sa dobandeasca sau sa stinga un drept tabular

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre intabulare leonida leonida poate un mostenitor care nu a intabulat casa pe numele sau sa vanda,si daca nu ce anume trebuie facut pentru a o intabula,se poate face si notarial? (vezi toată discuția)
Intabulare casa cu mansarda Crissa79 Crissa79 sunt pe cale de a cumpara o casa care are in CF apartament cu o camera. Casa intre timp a suferit modificari in sensul ca s-a construit mansarda . Casa este la ... (vezi toată discuția)
Terenuri obtinute prin hotararea judecatoreasca in 2002 - intabularea se poate face in baza hotararii? andreeakristina andreeakristina buna ziua, in 2002 am obtinut printr-o hotarare judecatoreasca (m-am judecat cu mostenitorii defunctului deoarece aveam un contract de vanzare cumparare cu ... (vezi toată discuția)