Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare servitute de trecere
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare servitute de trecere

am construit o casa iar pe calea de acces platesc chirie
o sa am probleme la intabularea dreptului de proprietate asupra casei?
cum se poate intabula si dreptul de proprietate asupra caii de acces?
trebuie sa aiba acelasi nr cadastral?
ma poate ajuta notarul in sensul acesta sau trebuie personal sa ma ocup de intabulare?
In temeiul disp art 47 pct 6 din L nr 7/1996 republicata
Intabularea sau inscrierea provizorie poate fi ceruta de orice persoana care,potrivit inscrisului original,hotararii judecatoresti sau hotararii autoritatii administrative,urmeaza sa stramute,sa constituie ,sa modifice ,sa dobandeasca sau sa stinga un drept tabular