Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... amenda/masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

amenda/masa credala

Echipa de control aplica o amenda administratorului unui SRL in 2006 Octombrie .La mica intelegere intre cei doi administratori se stabileste ca amenda sa se achite de catre societate si nu personal de administratoarea -contravenient.Ulterior celalalt administrator se razgandeste si nu achita amenda , intre timp administratoarea plecand din cadrul SRL-ului .Deci amenda nu este achitata. Exista vreo posibilitate ca institutia care a aplicat amenda sa se indrepte impotriva societatii si nu impotriva administratoarei care in momentul de fata este lipsita de posibilitati financiare? Este posibil ca SRL sa intre in lichidare in cel mai scurt timp sau procedura sa fie inceputa .
Se poate inscrie aceasta creanta in masa credala daca este pornita procedura de insolventa ? si de catre cine ? institutia care a aplicat amenda sau cea care face executarea ? Administratoarea era angajata SRL la data comiterii faptei iar norma legala incalcata prevedea sanctionarea SRL sau a persoanei vinovate. Multumesc.
Daca "echipa de control" a aplicat sanctiunea administratorului persoana fizica, executarea obligatiei de plata se face impotriva acesteia. Ministerul de Finante prin Administratia Financiara de sector s-ar putea inscrie la masa credala a societatii ,numai in cazul in care ar fi fost aplicata societatii

Av. Maria Panduru
practician in insolventa