avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu am niciun venit, am dreptul la spitalizare sau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu am niciun venit, am dreptul la spitalizare sau retete compensate?

Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca am dreptul la spitalizare sau retete compensate.
Am platit asigurari de sanatate timp de 20 ani. De trei ani nu am mai platit. Am dreptul la spitalizare sau retete compensate?
Daca nu, cum as putea sa beneficiez daca nu am nici un venit ( nici somaj)

Multumesc
Dana
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 07:59, 23 Februarie 2012
In situatia dvs. aveti dreptul doar la serviciul de urgenta gratuit.
Pentru rezolvarea situatiei dvs aveti urmatoarele posibilitati:
1- sa deveniti coasigurat al sotului sau al unuia din copii
2- sa mergeti la Casa de asigurari de sanatate si sa faceti contract de asigurare cu ei.In acest caz va trebui sa achitati o suma pe care v-o calculeaza la salarul minim pe economie pentru ultimele 6 luni, si in continuare, lunar, trebuie sa achitati contributia.
Ca asigurat veti beneficia de retete compensate sau spitalizare gratuita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere si spitalizare va rog raspuns urgent adinaiuliana adinaiuliana Buna ziua, Am fost salariata 7 ani fara nicio spitalizare sau concediu medical in aceasta perioada, fara retete compensate sau gratuite. Acum am fost ... (vezi toată discuția)
Contributie cass pt pfa sistem real danaeco danaeco Buna ziua, ma aflu in situatie in care am nevoie de o adeverinta de asigurat de la CASMB pt o internare in spital. Cei de la casa de asigurari spun ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Coasigurare gabryelac2 gabryelac2 buna ziua,tatalmeu timp 32de ani a lucrat si era asigurat.Acum 4 ani de zile a intrat in somaj(9luni)si pana in ziua de azi nu a mai lucrat.Deci nu mai este ... (vezi toată discuția)