Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu am niciun venit, am dreptul la spitalizare sau ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu am niciun venit, am dreptul la spitalizare sau retete compensate?

Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca am dreptul la spitalizare sau retete compensate.
Am platit asigurari de sanatate timp de 20 ani. De trei ani nu am mai platit. Am dreptul la spitalizare sau retete compensate?
Daca nu, cum as putea sa beneficiez daca nu am nici un venit ( nici somaj)

Multumesc
Dana
In situatia dvs. aveti dreptul doar la serviciul de urgenta gratuit.
Pentru rezolvarea situatiei dvs aveti urmatoarele posibilitati:
1- sa deveniti coasigurat al sotului sau al unuia din copii
2- sa mergeti la Casa de asigurari de sanatate si sa faceti contract de asigurare cu ei.In acest caz va trebui sa achitati o suma pe care v-o calculeaza la salarul minim pe economie pentru ultimele 6 luni, si in continuare, lunar, trebuie sa achitati contributia.
Ca asigurat veti beneficia de retete compensate sau spitalizare gratuita.