avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale UNDE TREBUIE SA MERG PT ACTE FIRMA?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

UNDE TREBUIE SA MERG PT ACTE FIRMA?

BUNA SEARA,
Am si eu o dilema. Vreau sa imi infiintez o firma intr-un oras, dar eu am domiciliul in alta localitate in CI. Trebuie sa merg in orasul in care am ads. din CI pentru acte sau...?
Dar pentru sediul social cum se procedeaza, pot sa-l fac in localitatea unde am adresa din Ci si sa ma ocup in orasul unde vreau sa imi infiintez firma de act?
MII DE MULTUMIRI
Poti alege sa infiintezi societatea comerciala unde doresti.
Nu are nici o importanta unde este domiciliul din cartea de identitate.

Daca alegi sa faci procedura singur, trebuie sa mergi la Oficiul Registrului Comertului
de la sediul societatii.
Daca vrei sa faci firma in judetul Teleorman, de exemplu, trebuie sa mergi la
Alexandria, resedinta de judet.

Poti apela la serviciul de asistenta al Registrului Comertului, la un avocat sau la
firme specializate pe proceduri de registru.

Alberto Kurtyan
OK

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare cazier fiscal anndreya_eu anndreya_eu Vreau sa imi infiintez o SRL in Bucuresti si imi trebuie cazierul fiscal, insa am domiciliul pe alt judet. Se poate elibera cazierul si in Bucuresti? ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu social adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, Cine ma poate ajuta cu informatiile necesare si pasii de urmat pentru schimbarea sediului social al unui SRL.Momentan am contract de asistenta ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa roxanasimona roxanasimona Buna ziua, As dori sa stiu cum poti sa infiintezi PFA ntr-un oras unde stai in chirie si nu ai contract de inchiriere? Ce alte acte sunt necesare si care ... (vezi toată discuția)