avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare copil 14 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare copil 14 ani

copilul a fost incredintat mamei prin hotarare definitiva cand avea 2 ani .mama a fost plecata in nenumarate randuri din tara si a fost lasata in grija bunicilor materni care dupa cum spune fata sunt ceausisti .tatal nu a platit pensie alimentara timp de 4 ani deoarece nu a avut servici dar sunt sanse de angajare in vara .ce sanse are tatal sa castige custodia fetei tinand cont ca fata vrea sa plece de la mama

Cel mai recent răspuns: eceamihaela , utilizator 21:34, 15 Aprilie 2012
Posibil ca mama sa fi plecat in " nenumarate randuri" din tara si pentru ca aici nu avea... servici si pentru ca tata n-a platit pensie pt ca n-a avut nici el... servici.
Tata poate cere ca fata sa aiba domiciliul la el si ca ambii parinti sa-si exercite autoritatea parinteasca, sansele sunt mari, mai ales ca si fata vrea. Va fi o problema daca tata nu munceste, pana se va angaja la vara, cu ce-si intretine copilul ? Trimite mama ca are.. servici ?
tata mai are in intretinere inca doicopii impreuna cu actuala sotie si nu sta degeaba mai munceste cu drujba actuala sotie are servici stabil deci nu ar fi o problema de intretinere
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2012
eceamihaela, utilizator
Daca si fata vrea si se simte bine in familia tatalui f bine. Oricum e bine ca macar cu un parinte sa stea copilul, decat cu niciunul
multumesc mult
ce se poate face daca tatalnu a platit pensia alimentara pana acum si vrea sa dea pe mama in judecata ptr obtinerea custodiei
se mai poate ca sa nu ii platesti rest
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2012
eceamihaela, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire in strainatate a copilului minor adam_melissa1987 adam_melissa1987 buna seara,am o rugaminte eu am domiciliu fetei de 5 ani la mine acasa in Romania ,la parintii mei .Tata fetei este plecat la munca in Italia noi am stat in ... (vezi toată discuția)
Probleme de familie intre tineri victoria53 victoria53 Va rog daca cineva ma poate lamuri in anumite chestinuni legale.Doi tineri casatoriti care au un copil nu se inteleg de mult timp dar nu au divortat si stau in ... (vezi toată discuția)
Custodie copil popovici30mihaela popovici30mihaela Buna seara ce drepturi ar avea fetita mea dacă tatăl ei nu sa interesat de ea de la 5 luni ea având 3 ani jumate iar eu sunt recăsătorita,ce ar trebui sa ... (vezi toată discuția)