Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna seara ce drepturi ar avea fetita mea dacă tatăl ei nu sa interesat de ea de la 5 luni ea având 3 ani jumate iar eu sunt recăsătorita,ce ar trebui sa fac și unde sa ma duc?
popovici30mihaela, utilizator
la ce drepturi va referiti?
Ii puteti cere tatalui pensie daca vreti.
Nu ce drepturi ar avea fetita,pot lua drepturile tatălui?eu asta as vrea in principal
Fata o pot trece pe numele meu dacă tatăl nu se intereseaza de ea ?
Puteti cere in instanta sa exercitati singura autoritatea parinteasca, ramane de vazut daca veti castiga. Mergeti la un avocat.
Numele se poate schimba pe cale administrativa, aveti nevoie de acordul tatalui sau daca nu vi-l da, de o hotarare judecatoreasca are sa suplineasca acordul tatalui.
gi-jane2, moderator
Exista si posibilitatea sa și pierd procesul