Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Introducerea juratilor
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Introducerea juratilor

Credeti ca introducerea juratilor in procesele din salile de judecata ar schimba deciziile aberante luate de unii magistrati? Cu ce ne-ar putea ajuta forma aceasta de judecata in luarea deciziilor?
Ar fi un dezastru pentru justitie introducerea juratilor.

Aceasta forma de judecata ar putea fi eficienta dar peste ceva ani cand ,probabil, societatea romaneasca va evolua .
Ares-3, moderator
Personal nu cred ca ar fi o solutie.Solutia ar fi eliminarea "uscaturilor" din sistem si inlocuirea lor cu juristi competenti testati intr-un mod corect .