Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere in cazul unei nunti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere in cazul unei nunti

buna seara!
as dori sa aflu de cate zile libere am dreptul in cazul nuntii mele daca lucrez la privat ?
multumesc anticipat
Buna seara

ART. 152 – Zilele libere platite in afara concediului de odihna (codul muncii)

(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.

(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.