avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere in cazul unei nunti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere in cazul unei nunti

buna seara!
as dori sa aflu de cate zile libere am dreptul in cazul nuntii mele daca lucrez la privat ?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adriana Vasilescu , Contabil 00:22, 24 Februarie 2012
Buna seara

ART. 152 – Zilele libere platite in afara concediului de odihna (codul muncii)


(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.

(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere casatorie bună ziua! pentru nunta fiicei am dreptul ... Gigi B Gigi B Zile libere casatorie Bună ziua! Pentru nunta fiicei am dreptul la zile libere? Lucrez la firmă privată! (vezi toată discuția)
Zile libere pentru nunta! Piticioela Piticioela Cate zile am drept să le am libere dupa nunta? (vezi toată discuția)
Daca lucrez in comerț nu am dreptul la cele 5 zile libere după ... Deeadragos31 Deeadragos31 Daca lucrez in comerț nu am dreptul la cele 5 zile libere după nunta?nunta a fost in 23 Iulie 2022 (vezi toată discuția)