Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 22/1969
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 22/1969

Buna seara,
Sotul meu lucreaza ca reprezentatnt vanzari,in aceste zile a fost instiintat ca are 3 zile la dispozitie pentru a semna un contract de garantie in bani,echivalentul a trei salarii brute,mai exact pe o perioada de 2 ani si jumatate i se opreste o suma de bani,conform legii 22/1969.
Are o masina de la firma cu care isi desfasoara activitatea de teren zilnica.
Intrebarea este, sa semneze acest contract de garantie in bani???
Legea nr 22 la care faceti referire ,privind angajarea gestionarilor , constituirea de garantii si raspunderea in legatura cu gestionarea bunurilor agentilor economici ,a fost modificata si completata prin L nr 54/1994
Este greu a se exprima raspuns concret in lipsa amanuntelor referitor la CIM si fisa postului sotului dvs
Din cele relatate sotul dvs este reprezentant vanzari;exista posibilitatea ca CIM sa contina prevederi concrete asupra obiectului de activitate al sotului iar fisa postului sa precizeze concret limitele de competenta
Daca are in atributii vanzarea de bunuri si incasarea de bani , in acest sens se justifica incheierea unui contract de garantie ...
In sensul legii, prin bunuri se inteleg bunurile materiale, mijloacele banesti sau orice alte valori. De asemenea, gestionar, in intelesul legii, este acel angajat al unei ounitati care are ca atributii principale de serviciu primirea, pastrarea si eliberarea de bunuri aflate in administrarea, folosinta sau detinerea, chiar temporara, a unei organizatii socialiste, indiferent de modul de dobindire si de locul unde se afla bunurile. ...

Legea nr.22/1969:
Art. 10 alin.1. - Gestionarul are obligatia de a constitui o garantie in numerar.

Art. 11 alin.1. - Constituirea garantiei se face prin contract incheiat in scris.

Art. 13 alin.1. - Garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din cistigul mediu pe o luna, dupa caz. Daca, din cauza altor retineri, ratele din contul garantiei in numerar nu pot fi retinute, gestionarul este obligat sa le depuna.