Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecarea peste granite fara acordul meu.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecarea peste granite fara acordul meu.

Buna seara!daca copilul a fost incredintat catre mama prin hotarire judecatoreasca si mie m-i sa incuvintat un program de vizitarea copilului meu de 2 ori pe luna de vineri pina duminica si jumatate din fiecare vacanta ,ca copilul sa stea cu mine....mama poate sa scoata copilul din tara fara acordul meu? tin sa mentionez ca copilul este pe numele meu noi nefiid casatoriti... Va multumesc!!!
Copilul nu e pe numele dvs ca nu e un lucru...va poarta numele....:) daca mama are hotarare de incredintare a minorului spre crestere si educare poate sa l scoata din Tara fara acordul dvs. Invers trebuia dat acordul printr o declaratie notariala, adica daca dvs doreati sa scoateti copilul din Tara trebuia a aveti acordul mamei.
Pentru a impiedica iesirea din tara a copilului fara acordul dvs. puteti solicita instantei sa limiteze acest drept al mamei sau puteti cere custodia comuna
Puteti cere in instanta exercitarea in comun a autoritatii parintesti (care este si regula, dupa adoptarea noului cod civil), existand mari sanse sa obtineti o hotarare favorabila.
Din acel moment toate deciziile majore referitoare la copil se vor lua in comun, inclusiv in plecarea peste granita a minorului.
mirela741 a scris:

Copilul nu e pe numele dvs ca nu e un lucru...va poarta numele....:) daca mama are hotarare de incredintare a minorului spre crestere si educare poate sa l scoata din Tara fara acordul dvs. Invers trebuia dat acordul printr o declaratie notariala, adica daca dvs doreati sa scoateti copilul din Tara trebuia a aveti acordul mamei.

FALS! nu poate sa-l scoata din tara fara procura de la dvs. scrie si pe site-ul de la pasapoarte.
Antoanela Geaman, Avocat
[ link extern ]
b) DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAªAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC ÎN CAZUL MINORILOR CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA, CARE NU AU ÎMPLINIT VÂRSTA DE 14 ANI.

certificatul de naştere al minorului, în original;
document(e) de identitate ale pãrinţilor sau al unuia dintre pãrinţi, al reprezentantului legal sau, dupã caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
dovada achitării taxelor pentru emiterea paşaportului, în original;
după caz, procură specială sau declaraţia de acord a celuilalt părinte în original, hotărârea judecătorească de încredinţare a minorului, rămasă definitivă şi irevocabilă, hotărârea judecătorească prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt părinte, rămasă definitivă şi irevocabilă sau, pentru cererile formulate de părintele supravieţuitor sau persoana împuternicită de acesta, actul de deces al celuilalt părinte, în original;
documente emise de instituţia care organizează studiile sau concursul, documente emise ori avizate de o autoritate administrativă română cu competenţe în domeniu sau, după caz, documente emise ori avizate de o autoritate medicală română, din care să rezulte perioada şi statul sau statele în care se vor desfãşura studiile, concursurile oficiale ori tratamentul medical, numai pentru cererile formulate de părintele prevãzut la art. 7 alin. 1 lit. e) din H.G. nr. 94/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005, cu modificările şi completatările ulterioare ori pentru cele formulate de persoana împuternicitã de acesta, potrivit art. 7 alin. 1 lit. h) din acelaşi act normativ, în original;
paşaportul anterior al minorului, dacã este cazul.
NOTÃ:

la depunerea documentelor, prezenta minorului este obligatorie;
documentele se depun de către părinţi/părinte/reprezentant legal/persoana împuternicită;
la depunerea cererii, minorului i se preiau impresiunile digitale şi imaginea facialã (minorii cu vârsta sub 6 ani sunt exceptati de la obligaţia de furnizare a impresiunilor digitale);
Declaraţiile sau după caz procurile speciale autentificate de autorităţile străine vor fi însoţite de o traducere legalizată şi trebuie să îndeplinească următoarele condiţii pentru a putea fi utilizate în faţa autorităţilor străin
- documentele eliberate de autoritãţile statelor semnatare ale Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizãrii actelor oficiale strãine, adoptatã la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999 aprobatã prin Legea nr. 52/2000 cu modificãrile ulterioare, se apostileazã;
- documentele eliberate de autoritãţile statelor cu care România a încheiat tratate de asistenţã judiciarã sunt scutite de supralegalizare, apostilare sau de orice altã formalitate, potrivit prevederilor cuprinse în tratatele respective;
- documentele care nu se încadreazã în categoriile prevãzute mai sus se supralegalizeazã în condiţiile prevãzute de 62 din Legea nr. 105/1992 cu privire la reglementarea raporturilor de drept internaţional privat.

Hotãrârile judecãtoreşti pronunţate în strãinãtate trebuie sã îndeplineascã condiţiile prevãzute de lege pentru recunoaştere şi punere în executare