Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu odihna la 4ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu odihna la 4ore

Spuneti-mi va rog,pt.un angajat (in transport persoane)cu 4ore,cate zile de concediu i se cuvin anual?
Numarul de zile de CO anual este prevazut in contractul individual de munca.
Nu are importanta norma de lucru, daca in CIM scrie 20 de zile de CO, atunci angajatul trebuie sa efectueze 20 de zile anual (in cazul indicat ziua este de 4 ore, nu de 8 ore).
Singura diferenta fata de angajatii cu norma intreaga este la plata, care va fi proportionala cu norma.
@ atancoc

Art. 145 (1) C.mun. prevede ca, durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Art. 106 (1) C.mun. dispune ca, salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Din coroborarea celor doua texte de lege rezulta ca salariatul care are un c.i.m. cu timp partial beneficiaza de o durata minima a CO de 20 de zile lucratoare.

Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractului colectiv de munca aplicabil angajatorului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
minimul este 20 dar atentie daca este persoana cu handicap, sunt foarte multi in Romania dar ii IGNORAM.

IN Romania iti este rusine sa spui ca ai un handicap si VIZIBIL esti discriminat automat.

ART. 147 – Concediul de odihna suplimentar
(fostul art. 142 anterior republicarii din 2011)

(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

(2) (introdus prin Legea 40/2011) Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati prevazute la alin. (1) se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.

dar natural ei au alt metabolism IMUNITAR indiferent de numarul de salariati, interesanta PREVEDERE legala lispita de rationament ! PRACTICA nu este reflecata de lege LOGICC , rational fara imunitate si repaus nu esti apt de munca idem ANEMIE vezi caz in MINISTER dar semneaza si ia decizii importante.
olden, utilizator