Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca cu timp partial

Buna,
Problema la care doresc sa va solicit ajutorul este urmatoarea:
Salariat angajat cu contract individual de munca cu timp partial, care presteaza munca in mod flexibil, in sensul ca lucreaza 3 ore marti, 2 ore vineri, 7 ore sambata, 5 ore duminica. Durata muncii se modifica lunar.

Conform art. 137 C muncii repausul se acorda de regula sambata si duminica.
Alin. 2 In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Intrebare:

In situatia mea, acordarea sporului este obligatoriu pt. zilele de sambata si duminica?
Daca nu exista CCM la nivel de societate (mai putin de 21 de salariati) sporul se acorda in baza dispozitiilor din Regulamentul Intern?
Daca nu este prevazute vreun spor in Regulament Intern, ce spor se acorda?
Se poate face o astfel de repartizare ... per ansamblu nu trebuie sa depaseasca durata normala a timăului de munca saptamanal ... se stabileste un program de 20 de ore/sapt , repartizare inegala, astfel ... luni, marti 8 ore/zi , vineri 4 ore/zi....