Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada de somaj, pensia anticipata si cea pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada de somaj, pensia anticipata si cea pentru limita de varsta

Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari legate de pensionare.
1. perioada de somaj se ia in calcul la vechimea in munca?
2.daca am 58ani, 35ani vechime si 16 ani in gr. II pot iesi anticipat la pensie?
3.iesirea anticipata, afecteaza pe urma, pensia la limita de varsta?

Va multumesc anticipat!
@ alg_rom

1. Perioada de somaj , dupa aparitia Legii nr.76/2002, nu constituie vechime in munca . ci stagiu de cotizare asimilat care se ia in considerare la pensie.

2. Avand lucrati 16 in gr. a II-a de munca beneficiati de o reducere cu 3.5 ani a varstei standard de pensionare , astfel ca va puteti pensiona la limita de varsta cu reducerea vartstei standard de pensionare la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.