avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada de somaj, pensia anticipata si cea pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada de somaj, pensia anticipata si cea pentru limita de varsta

Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari legate de pensionare.
1. perioada de somaj se ia in calcul la vechimea in munca?
2.daca am 58ani, 35ani vechime si 16 ani in gr. II pot iesi anticipat la pensie?
3.iesirea anticipata, afecteaza pe urma, pensia la limita de varsta?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:20, 24 Februarie 2012
@ alg_rom

1. Perioada de somaj , dupa aparitia Legii nr.76/2002, nu constituie vechime in munca . ci stagiu de cotizare asimilat care se ia in considerare la pensie.

2. Avand lucrati 16 in gr. a II-a de munca beneficiati de o reducere cu 3.5 ani a varstei standard de pensionare , astfel ca va puteti pensiona la limita de varsta cu reducerea vartstei standard de pensionare la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionarea anticipata partiala lucyll lucyll Buna seara, doream sa aflu, daca stie cineva, cum se calculeaza si se cumuleaza grupa a II a de munca. Am o vechime in munca de 33 ani si 4 luni,din care 22 si ... (vezi toată discuția)
La ce data poate beneficia de pensie? petro250 petro250 Buna ziua, O persoana de sex masculin, nascut la data de 01.05.1954, cu o vechime in munca de 36 ani, 5 luni, 4 zile, din care 14 ani, 9 luni, 17 zile ... (vezi toată discuția)
Pensionare - reducere limita varsta grupa i alexandra_21 alexandra_21 Buna ziua, Intrebarea este pentru tatal meu, nascut in noiembrie 1958, a lucrat in perioada 27.12.1979-30.03.1998 ca otelar, gr. I in procent de 100% si inca ... (vezi toată discuția)