Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoana dependenta socio-medical. Carei institutii ma ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoana dependenta socio-medical. Carei institutii ma adresez pentru a obtine drepturile ce i se cuvin?

Buna ziua,

Imi puteti spune carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a obtine drepturile ce i se cuvin unei persoane varstnice dependenta socio-medical?

Cumva la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului?

Exista alternative?

Multumesc.
Adresati-va Agentiei Judetene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială in raza careia domiciliaza acea persoana.
@fergus,

Daca va referiti la internarea unui varstnic intr-un centru medico -social,sau la un alt serviciu de asistenta comunitara pt. persoanele varstnice,va adresati Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului a sectorului de domiciliu,daca sunteti din capitala,sau serviciului asistenta sociala din cadrul primariei localitratii de resedinta.
.