avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatarea intervenirii vanzarii cumpararii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatarea intervenirii vanzarii cumpararii?

buna ziua, trebuie sa fac pana luni o precizare la actiune referitor la obiect si anume o sa precizez ca obiectul actiunii il reprezinta ,,constatarea intervenirii vanzarii-cumpararii'' respectiv ,, pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare'', intrebarea era ce articole sa invoc?
Cel mai recent răspuns: eu_craciun , utilizator 15:39, 24 Februarie 2012
1073-1079 c.civ vechi daca vanzarea e anterioara noului cod civil si daca nu-i tot astea ca o incadreaza instanta..:)
multumesc pt. raspuns, mai am o nelamurire, terenul in cauza a fost dobandit de la o societate care a dat faliment, nu am facut contract de vanzare-cumparare, am doar o factura, deoarece societatea nu mai exista am chemat in judecata comuna prin primar, intrebarea era daca este bine asa sau trebuie sa mai chem in judecata ,,comisia locala de fond funciar" si ,,comisia judeteana''?
pai cine v-a eliberat factura trebuia sa va faca si actul..administrator judiciar/lichidator
nu-i bine cum procedati
eu eram administrator la aceea firma, stiu ca am gresit ca nu am facut un act autentic, din cauza asta am ajuns aici, acum ce ma sfatuiti sa fac?sunt disperat pt. ca luni am termenul, si trebuie sa fac precizari.
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
eu_craciun, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatia de a face..sau..??? eu_craciun eu_craciun buna ziua, ''eliberarea unui act autentic care sa tina loc de titlu de proprietate'' poate fi obiectul unei actiuni sau ''obligatia de a face''?este vorba de o ... (vezi toată discuția)
Precizarea actiunii eu_craciun eu_craciun buna seara, am depus o cerere de chemare in judecata, obiectul actiunii fiind ''actiune in constatare'' si parata comuna prin primar, presedintele instantei a ... (vezi toată discuția)
Lichidare societate simonik2011 simonik2011 buna ziua, dupa falimentul unei societati ce se intampla cu bunurile acesteia (respectiv terenurile)?ajung in patrimoniul comunei?multumesc anticipat (vezi toată discuția)