Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua

Buna ziua ,
Am un amic care a fost oprit acum ceva timp , de politie , si avea o alcolemiie de 0.12 .I s-a luat permisul . I s-au recoltat probe de sange , a platit 160 de lei la iml ( pt amble probe ) , si cand i-a venit rezultatul ,acesta a fost 0 . Normal , ar fi ca politia sa-i returneze permisul , nu ? Dumneavoastra ce credeti ?
Va multumesc ,
SIlviu
Asa ar fi normal.
Asta daca prietenul dumneavoastra a si contestat in termen procesul verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei.
Multumesc pt raspunsuri !Nu a contestat nimic . A platit amenda , a platit iml-ul . Toata treaba s-a intamplat acum vreo saptamana-zece zile . Ma gandesc totusi ca , daca a iesit 0 , ar trebui sa-l primeasca inapoi fara alte probleme . Mai astept pareri sau poate a fost cineva implicat direct intr-un caz asemanator .
Multumesc ,
Silviu

Sau , faptul ca a facut prelevarea probelor de sange nu reprezinta vreun fel de contestatie ?
Gabriela Mihai, Avocat
Nu, trebuie sa conteste procesul-verbal in termen de 15 zile. Vad ca mai are timp.
Procesul verbal nu e semnat si de el ? Il mai poate contesta ?La politie sau unde ? Multumesc !
matzu, utilizator